Warszawa nocą okiem Vlada Baranova i Samsung Galaxy S23 Ultra

Warszawa zimową nocą jest pozornie pusta. Jednak dowodem na to, że toczy się w niej życie są światła miasta. Razem z Vladem Baranovem wybraliśmy się spacer, żeby im się przyjrzeć. Zabraliśmy ze sobą najnowszy model Samsung Galaxy S23 Ultra, o którego aparacie i trybie nocnym zdjęć krążą już legendy. Zobaczcie, co nam z tego wyszło.

Wybraliśmy się na spacer po Warszawie. Nocą ale nie po ciemku, bo to miasto wcale nie śpi nawet wtedy, gdy na ulicach jest pusto. Świeci tam, gdzie nikt nie patrzy. Towarzyszył nam młody fotograf Vlad Baranov, z którym często współpracujemy, bo lubimy jego nieoczywiste, często zaskakujące spojrzenie na to miasto. Warszawa stała się, w jego krętej życiowej drodze, drugim domem, albo dłuższym przystankiem, sam tego nie wie. Jest już tu 4 lata i prawie się z niej nie rusza. – Warszawa w nocy, rano, zawsze. Ona po prostu jest – przyznaje. Na spacer wzięliśmy najnowszy model Samsung Galaxy S23 Ultra, żeby sprawdzić możliwości jego aparatu i nocnego trybu zdjęć, o którym już krążą legendy.

Banner Image
'Zdjęcia nie są sztucznie ostre, co szczególnie nocą wygląda bardzo naturalnie. Mamy tu ładne przejście między jasnym i ciemnym, między cieniem, a obiektem oświetlonym. Widać tu robotę sztucznej inteligencji. Bardzo blisko do profesjonalnego aparatu w tej kwestii.'

Najbardziej zaawansowany aparat Galaxy

Smartfon Galaxy S23 Ultra to najbardziej zaawansowany i innowacyjny ze wszystkich dotychczasowych smartfonów z serii Galaxy S. Na szczególną uwagę zasługują jednak jego możliwości fotograficzne. Mają ułatwiać mobilnym fotografom rejestrowanie jeszcze lepszych zdjęć i video w niemal każdych warunkach oświetleniowych. Nowe możliwości w zakresie fotografii nocnej (Nightography) zmieniają sposób, w jaki seria Galaxy S optymalizuje zdjęcia i filmy w zależności od warunków otoczenia. Szum, który zwykle psuje zdjęcia wykonane przy słabym oświetleniu, jest korygowany przez nowy algorytm przetwarzania sygnału obrazu (ISP) oparty o działanie sztucznej inteligencji, który poprawia szczegóły obiektu i odcienie kolorów. – Dzięki temu zdjęcia nie są sztucznie ostre, co szczególnie nocą wygląda bardzo naturalnie. Mamy tu ładne przejście między jasnym i ciemnym, między cieniem, a obiektem oświetlonym. Widać tu robotę sztucznej inteligencji, co sprawia, że bardzo blisko mu do profesjonalnego aparatu w tej kwestii – zauważa Vlad.

Banner Image
Banner Image
Używałem dużo teleobiektywu z optycznym powiększeniem 3x i zdjęcia wyszły świetnie, mimo braku dobrego światła.

3x zoom optyczny w słabym świetle. Teraz to możliwe

W Galaxy S23 Ultra po raz pierwszy w serii Galaxy zastosowano znacznie ulepszony sensor Adaptive Pixel 200MP, który rejestruje obiekty z niebywałą precyzją. Wykorzystuje łączenie pikseli do obsługi wielu poziomów przetwarzania w wysokiej rozdzielczości jednocześnie.

Aparat sam proponuje ci sugerowany do warunków otoczenia tryb, co jest extra. Jedno kliknięcie i już jest ustawiony. Świetne jest też to, że jeśli zablokujesz telefon podczas robienia zdjęć i chcesz znowu zrobić zdjęcie i odblokowujesz go dwukrotnym kliknięciem aparat otwiera się z twoimi ostatnimi ustawieniami. Może to szczegół, ale w nagłych przypadkach sprawdza się doskonale.

W słabym świetle, w zbliżeniu lub w sytuacjach, które normalnie powodowałyby rozmycie, obrazy zachowują ostrość dzięki podwójnemu optycznemu stabilizatorowi obrazu (OIS), a
rejestrowane filmy oferują bardziej kinowe wrażenia dzięki ulepszonemu wideo 8K przy 30 klatkach na sekundę z szerszym kątem. Do tego nowa funkcja nagrywania dźwięku 360 stopni zapewnia lepsze wrażenia wideo.

 

Banner Image
Rysik to jest sztos. Obrabianie nim zdjęć na telefonie było dla mnie czymś nowym i bardzo wygodnym.

Do obróbki zdjęć na telefonie świetnie sprawdza się rysik

Użytkownikom, którzy poszukują większej kontroli procesu twórczego i wszechstronności, seria Galaxy S23 oferuje zestaw profesjonalnych narzędzi. Aplikacja Expert RAW, dostępna wyłącznie w modelach Galaxy, umożliwia fotografowanie i edytowanie zdjęć w formatach RAW i JPEG. Pozwala również eksperymentować ze zdjęciami wykonanymi z wykorzystaniem funkcji Multi-Exposure lub uchwycić wyraźny widok Drogi Mlecznej za pomocą ustawień Astrophoto. Po pobraniu aplikacji Expert RAW na smartfon Galaxy S23, funkcje Expert RAW mogą być dostępne bezpośrednio z poziomu Aparatu w urządzeniu.

Do obróbki zdjęć na telefonie doskonale nadaje się rysik, w który wyposażony jest model Galaxy s23 Ultra. – To jest prawdziwy sztos. Oczywiście da się bez tego żyć, ale jest to świetny i użyteczny gadżet. Za to
 sam smartfon nie zbiera zbyt dużo odcisków palców, wystarczy go lekko przetrzeć i telefon i aparat i od razu są czyste.

O czas pracy dba 5000 mAh dostępna w Galaxy S23 Ultra bateria. – To kolejna zaleta tego sprzętu. Aparatu używałem dość intensywnie przez kilka dni i nie musiałem go ładować. Jestem bardzo zadowolony z efektu zdjęć, jakie udało mi się w tym czasie zrobić – podsumowuje Vlad.

Banner Image
Warto tam zajrzeć, bardzo na luzie i zrobić fajne zdjęcia.

Galaxy Playground

Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy Galaxy Playground wyjątkowe miejsce, które niedawno otworzyło się w Warszawie w podwórzu jednej z niepozornych kamienic przy ul. Chmielnej 18. To 8 różnorodnych stref stworzonych z myślą o wszystkich, którzy cenią sobie swobodę ekspresji, nowoczesny design i unikatowe formy rozrywki. To również idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają wyrażać siebie poprzez zdjęcia i materiały wideo udostępniane w mediach społecznościowych.

Spośród wielu atrakcji na odwiedzających czekają między innymi: tunel bez końca, neony, zabawa z grawitacją, kameralne koncerty, pokazy filmowe, warsztaty z Krzysztofem Gonciarzem, Viktorem Borsukiem i Hashtagalkiem i spotkania z twórcami i artystami: Sarą James, Kingą Sawczuk, Kubą Norkiem, Kamilem Instabaks. Znalazła się tam także strefa personalizacji smartfonów Galaxy oraz współtworzenia niepowtarzalnej instalacji artystycznej

Wstęp do Galaxy Playground jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji (z wyjątkiem wydarzeń zamkniętych). Przestrzeń jest otwarta od 8 lutego do 29 kwietnia 2023 roku. Więcej o tym miejscu i line-upie imprez przeczytacie tutaj.

Banner Image
Banner Image

Materiał powstał we współpracy z Samsung
fot. Vlad Baranov
wszystkie zdjęcia wykonane Samsung Galaxy S23 Ultra

KULTURA I SZTUKA