Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

WFDiF.online – darmowy portal VOD z klasyką polskiego kina. Co obejrzeć?

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) uruchomiła na swojej stronie portal VOD. Można tam za darmo obejrzeć klasykę polskiego kina, ale też kroniki filmowe i filmy dokumentalne. Wybraliśmy dla was 5 filmów, które warto obejrzeć.
.get_the_title().

Poza sekcją VOD na portalu znajduje się strefa edukacyjna oraz Teatroteka, gdzie zobaczyć możemy zwiastuny najnowszych spektakli teatralnych. W strefie VOD znajdziemy ciekawą ofertę dla miłośników historii – kroniki filmowe z okresu PRL od 1949 do 1981 roku, dzięki którym zyskać można wgląd w ten okres polskiej historii. W sekcji filmów dokumentalnych znajdziemy wiele perełek, m.in. produkcje Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka, Marcela Łozińskiego, Marka Piwowskiego, Andrzeja Wajdy czy Stanisława Barei.

W sekcji fabuł znajdziemy najbardziej znane klasyki polskiego kina, które niezmiennie rekomendujemy – „Dzień świra”, „Przypadek”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” czy „Krótki film o zabijaniu”.

Jednakże zapewne większość z was już widziała lub przynajmniej doskonale zna te filmy. Nie ma sensu wałkować ich w nieskończoność. Chcieliśmy więc przybliżyć trochę mniej popularne produkcje, które warte są uwagi.

1. „Barwy ochronne” (1976), reż. Krzysztof Zanussi

Wybitnie napisany intelektualny pojedynek między idealistą – magistrem Kruszyńskim – a cynikiem – docentem Szelestowskim – który rozgrywa się na obozie językoznawczym.

To klasyczny konflikt między uczniem a mistrzem, abstrakcją a rzeczywistością, ideą a strukturą oraz obraz kruszenia się optymizmu młodych ludzi w styczności z zastanymi komunistycznymi realiami.

To też inteligentna i ostra satyra na ówczesną Polskę. Krzysztof Zanussi został doceniony nagrodą za scenariusz oraz Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, za najlepszego aktora w tym roku uznano Zbigniewa Zapasiewicza, który wcielił się w docenta Szelestowskiego. „Barwy ochronne” są uważane za jeden z filmów założycielskich kina moralnego niepokoju.
Film można obejrzeć tutaj.

2. „Brzezina” (1970), reż. Andrzej Wajda

Kadr z filmu „Brzezina”. Źródło: kazimierzdolny.pl

„Brzezina” jest adaptacją jednego z najsłynniejszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem i jednym z najbardziej uznanych filmów Andrzeja Wajdy. W głównych rolach występują młodziutki Daniel Olbrychski oraz Olgierd Łukasiewicz, którzy walczą o względy pięknej Maliny. Akcja toczy się w latach 20. XX wieku.

Film wyróżnia się doskonałą reżyserią Andrzeja Wajdy, już wówczas dojrzałego artysty, który zamknął swoje postaci i ich rzeczywistość w ramach malarskich kadrów, przywodzących na myśl obrazy Jacka Malczewskiego.

To nie pierwszy raz, gdy Wajda zwrócił się do medium plastycznego – dwa lata wcześniej oddał hołd zmarłemu przyjacielowi Andrzejowi Wróblewskiemu, z którym razem uczył się na krakowskiej ASP, zanim jeszcze zdecydował się na reżyserię.
Film można obejrzeć tutaj.

3. „Był jazz” (1984), reż. Feliks Falk

Kadr z filmu „Był jazz”. źródło: wfdif.online

Kto kocha jazz? Jeśli na to pytanie odpowiedziałeś „no ja” albo przynajmniej „w sumie jest okej”, to być może z wypiekami na twarzy przeżyjesz fabułę filmu Feliksa Falka, w którym młodzi muzycy grają po nocach zakazaną, acz jakże porywającą muzykę jazzową. Skazani są jednak na niezrozumienie otoczenia oraz prześladowania komunistycznej władzy. Produkcja eksploruje wolność artystyczną i wolność jednostki w systemie autorytarnym, jest hołdem dla pierwszych polskich zespołów podziemnych.
Film można obejrzeć tutaj.

4. „Sprawa Gorgonowej” (1977), reż. Janusz Majewski

Kadr z filmu „Sprawa Gorgonowej”. Źródło: kulturadobra.pl

Dramat sądowy w ramach kina moralnego niepokoju, a zarazem świetny kryminał, który zmusza widza do myślenia i przede wszystkim stawia pytanie o charakter sprawiedliwości. Film szczególnie wyróżnia się gwiazdorską wówczas obsadą – grają tu m.in. Ewa Dałkowska, Roman Wilhelmi, Andrzej Łapiński, Jan Englert, Marek Kondrat, czy Wojciech Pszoniak. Film przedstawia historię jednej z najsłynniejszych zbrodni przedwojennej Polski, którą żył cały naród.
Film można obejrzeć tutaj.

5. „Jak działa jamniczek” (1971), reż. Antoniszczak

Kadr z filmu „Jak działa jamniczek”. Źródło: ninateka.pl

Zapewne jedna z najbardziej znanych polskich animacji krótkometrażowych. Starsza pani z silnym wschodnim akcentem prezentuje komiczny wykład na temat budowy wewnętrznej jamnika. Można w nim znaleźć Kapacytron Wiśniowy, Piłupdziwólę Dyfuzyjną lub Elektrokapuściochę.

To obraz surrealistyczny i zabawny, klimatyczny i dziwaczny, a także, rzecz jasna, o znakomitych walorach edukacyjnych, dzięki któremu dowiemy się, jak to właściwie działa ten jamniczek.

Film można obejrzeć tutaj.

Grafika główna: Film.org.pl
Tekst: Miron Kądziela

KULTURA I SZTUKA