Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Witaj w Omegaverse – świecie, gdzie istnieje 'drugorzędna płeć’

Omegaverse jest alternatywnym wszechświatem fikcji erotycznej, gdzie istnieje płeć określana jako Alfa, Beta czy Omega. Ta wizja zyskuje dużą popularność na TikToku.
.get_the_title().

Pojęcie znane jest społeczności fanfiction niemal od dekady, ale w ostatnim czasie przenika do głównego nurtu. Na TikToku tag #omegaverse zyskał ponad 357 mln wyświetleń, rośnie również popularność tagów #alfa, #beta i #omega bezpośrednio związanych z tym światem. Omegaverse powstało wśród fanów 'Supernatural’. Jego wizje były natomiast krytykowane za przedstawianie napaści i przemocy seksualnej, ponieważ wiele z nich nawiązywało choćby do przymusowego zapłodnienia i porodu. Wyobrażenia z Omegaverse często przedstawiały dzikie sceny seksu między dwoma męskimi postaciami, których 'drugorzędna płeć’ to Alfa lub Omega. Dlatego też historie w tym świecie również znane są jako fikcje A, B lub O.

Alfy zajmują najwyższe pozycje w hierarchii w tym fikcyjnym wszechświecie. Niezależnie od tego, czy przypisana jest kobietom, mężczyznom czy jakiejkolwiek innej płci, Alfy zazwyczaj charakteryzują się dominacją i agresją.

Alfy zawsze zapładniają innych, same natomiast nie mogą zostać zapłodnione. Bety są zasadniczo ludźmi, zazwyczaj nie dobierają się w pary z Alfami czy Omegami. Według internetowej encyklopedii Fanlore, niektóre z nich są całkowicie wykluczone z fabuły. Omegi są umieszczone najniżej w fikcyjnej hierarchii, można je zapłodnić niezależnie od płci. Ten gatunek często krzyżuje się z internetową subkulturą mpreg, która kręci się wokół męskich postaci zachodzących w ciążę. Omegi zazwyczaj ulegają Alfom, a ich rola w relacji jest niewielka. Niektóre fikcyjne scenariusze Omegaverse zakładają również istnienie Delty i Gammy, które w segregacji seksualnej plasują się gdzieś pomiędzy Alfami i Omegami.

Jeśli czujesz się zagubiony w nadmiarze informacji z fantastycznego świata, to trzymaj się, bo to dopiero rozgrzewka. Przechodzimy do kolejnej części, w której poznacie sposób kopulacji tych postaci. Wszystko opisane zostało w Wattpadzie – aplikacji umożliwiającej publikację opowiadań, wierszy czy fan fiction przez nieodkrytych dotąd pisarzy. Większość tematów w Omegaverse ma swój początek w nawykach godowych zwierząt jucznych. Pożądanie tych stworzeń jest cykliczne i instynktowne. Alfy rozbudza zapach, który Omegi wydzielają podczas upałów. Alfa oznacza Omegę, gryząc ją również w celu zmieszania zapachów, a następnie niezależnie od płci zapładnia ją wewnętrznym gruczołem. Co więcej, w Omegaverse istnieje omegapauza i jest czymś na wzór menopauzy oraz 'środki tłumiące ciepło’, czyli leki podobne do tabletek antykoncepcyjnych.

@lulu on Pinterest

Dlaczego Omegaverse jest teraz tak popularny? Jego wizja została spopularyzowana w wielu fandomach, na stronie FIC Archive of Our Own umieszczono prawie 20 tys. artykułów na ten temat, ponad 1 tys. na Wattpadzie. Istnieje również niezliczona ilość dyskusji na ten temat na Tumblrze, a teraz doszedł do tego TikTok. Wywołała nawet konflikt prawny między dwoma pisarzami, którzy opublikowali książki o Alfach, Betach i Omegach na podstawie podobnych historii.

’Jeśli masz zły dzień, pamiętaj tylko, że prawdziwi sędziowie i prawnicy musieli poznać tajniki erotyki wilków, aby mogli ustalić, czy dana erotyka o wilkach stanowi naruszenie praw autorskich, czy nie – powiedział użytkownik TikTok @godofsparklingwater w filmie, który ma teraz ponad 115 tys. polubień.

Anne Jamison z swojej książę 'Fic: Why Fanfiction Is Taking Over the World’ (’Dlaczego fanfiction podbija świat’) z 2013 roku opisała Omegaverse jako 'czyste porno bez fabuły’, a także jako zbiór historii, które rozwijają złożone światy polityczne i rozładowują napięcie dotyczące przemijania, tłumienia hormonów, zgody i praw jednostek typu Omega. Jeden z użytkowników Tumblra podczas napisał, że gatunek ten jest szczególnie popularny wśród kobiet i osób transpłciowych ze względu na sposób, w jaki bawi się normami dotyczącymi płci. Cała koncepcja, choć może wydawać się dość obca i zbyt dziwna, przekonuje do siebie coraz szersze grono odbiorców.

Zdjęcie główne: www.fangirlfictionwriter.com
Tekst: Marta Zinkiewicz

KULTURA I SZTUKA