Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Znany reżyser kuratorem sztuki? Jan Komasa wyreżyserował wystawę

– Żyjemy w epoce kawy latte zmiksowanej z pyłem atomowym - mówi reżyser Jan Komasa komentując swoje wybory dzieł jako kurator. Rusza wyjątkowa wystawa 'Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora'.
.get_the_title().

Jan Komasa to kolejny artysta, który został kuratora wystawy w DESA Unicum. Wcześniej wystawom kuratowali m.in. Magdalena Cielecka, Łukasz Jemioł, Wojtek Sokół. Reżyser filmów takich jak 'Boże Ciało’ czy 'Miasto 44′ wybrał sam każde dzieło budując ekspozycję wokół bliskiej sobie tematyce – koniec świata i różne formy dystopii i utopii przewijają się w twórczości Komasy. Wyjątkową wystawę można odwiedzać od 21 maja do 6 czerwca w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

’Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora’ to wyjątkowy projekt, w ramach którego DESA Unicum zaprasza przedstawicieli świata kultury do objęcia roli kuratora wystawy.

Wybór Jana Komasy na kuratora nie był przypadkowy. Sztuka od zawsze stanowiła istotny element jego życia. Ojciec reżysera jest aktorem teatralnym i filmowym, mama i rodzeństwo związani są ze sceną muzyczną. Jan Komasa posiada silne relacje ze środowiskiem artystycznym, w tym z malarzami, rysownikami, fotografami i artystami mutlidyscyplinarnymi. W codziennej pracy stara się promować polską sztukę na arenie międzynarodowej, wykorzystując twórczość polskich artystów w scenografiach swoich filmów.

Koniec świata w oczach artystów

Podczas pracy nad projektem temat przewodni wystawy wyłonił się sam i wynika z poszukiwań twórczych Jana Komasy. Na podstawie aktualnych nastrojów politycznych i społecznych, zmieniającej się popkultury oraz nurtów poruszanych przez młode pokolenie artystów, wystawa skupia się na ciężkiej atmosferze wiszącej nad ludzkością, na wizji apokalipsy oraz form utopii i dystopii.

Żyjemy w epoce kawy latte zmiksowanej z pyłem atomowym. Rozhuśtana sytuacja geopolityczna popycha znajomych do gorączkowego studiowania cen parceli w Algarve, Murcji czy Toskanii. Plotki medialne i biznesowe zlewają się z tematami militarnymi, razem tworząc koktajl przepompowywany przez kawiarniane konwersacje, artykuły w prasie i hałas social mediów – tłumaczy Jan Komasa.

– Temat aukcji pojawił się organicznie podczas opracowywania tej wyjątkowej selekcji, prezentującej jedne z najciekawszych głosów w polskiej (i nie tylko) sztuce dzisiaj. Wyszliśmy od ogólnoludzkiej i bardzo współczesnej potrzeby autoprezentacji, przejawiającej się nieustannym kierowaniem kamer i aparatów na samych siebie mówi Jan Komasa.

Do tej pory XXI wiek z perspektywy Europy, a także samej Polski, zdawał się najspokojniejszym i najbezpieczniejszym odcinkiem historii.

Zaczęło się to zmieniać w ostatnich latach. Pandemia, wojna bliższa niż inne, widmo katastrofy klimatycznej to zjawiska, które wywarły ogromny wpływ na postrzeganie rzeczywistości oraz nas samych.

Wybór kuratora

Na wystawie 'Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora’ znalazły się 62 dzieła współczesnych polskich artystów, w tym szeroki przekrój młodych dobrze zapowiadających się twórców – debiutantów na rynku sztuki.

Pracą, która zachwyciła reżysera i zainspirowała go do zbudowania całej ekspozycji wokół tematu końca świata jest obraz Bartka Otockiego bez tytułu z cyklu 'Zostało mniej czasu niż się wydaje’.

Artysta posiada świetny warsztat malarski, a jego prace utrzymane są w onirycznym klimacie. W swojej twórczości łączy mroczne wątki narracyjne z subtelną i miękką estetyką. Prezentowana praca pochodzi z cyklu przedstawiającego wybuch atomowy (poniżej).

Unikalnym dziełem jest niewątpliwie praca 'Łabędzie’ Nikity Krzyżanowskiej. Ta młoda artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, tworzy prace oparte na geście i intuicji, w duchu estetyki ulicznego wandalizmu, w którym odnajduje elementy współczesnej mitologii. Artystka wyraża się w interesującej technice malarstwa sprayem oraz aerografem na wielkoformatowych surowych płótnach. Jej prace utrzymane są w trashowej stylistyce. Krzyżanowska uważnie dobiera elementy swoich kompozycji, a każdy z nich reprezentuje dla niej inną symbolikę kluczową dla własnego wrażenia danej chwili.

'Łabędzie’ Nikita Krzyżanowska

Oprócz obrazów na wystawie znalazło się także kilka rzeźb, w tym wielkoformatowa praca Tomasza Górnickiego 'Fresh and clean’. Artysta posiada świetny warsztat widoczny w dopracowanych formach. Tworzy zarówno wielkoformatowe, hiperrealistyczne rzeźby, jak i mniejsze, symboliczne formy. W swojej sztuce dużą uwagę przywiązuje do dbałości o zgodność anatomiczną rzeźb widać w nich wielką pochwałę dla mocy i piękna ludzkiego ciała.

Wystawa 'Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora’ otwarta jest bezpłatna. Odwiedzać ją można w dniach 21 maja-6 czerwca w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A od poniedziałku do soboty.

Kurator wystawy 'Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora’: Jan Komasa
Koordynatorki aukcji: Paulina Brol i Julia Gorlewska
21.05-6.06.2024

 

KULTURA I SZTUKA