Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Poznań daje dobry przykład! Miasto przyjazne osobom LGBT+

„LGBT+ w Poznaniu jesteście zawsze mile widziani” – taki znak pojawił się przy wjeździe do miasta.
.get_the_title().

Tak zwane „strefy wolne od LGBT” pojawiają się w Polsce jak grzyby po deszczu. Już około 80 gmin przyjęło uchwały deklarujące, że są one przeciwko „ideologii LGBT”. Aktywista społeczny Bartek Staszewski zainicjował ostatnio akcję, w ramach której wieszał przed wjazdami do takich miejscowości tabliczki z napisem „Strefa wolna od LGBT” i fotografował na ich tle nieheteronormatywnych mieszkańców tych miejsc. Zdjęcia z żółtymi tabliczkami opanowały Facebooka z prędkością viralu. Nie wszyscy mieli świadomość, że to projekt artystyczny – część sądziła, że takie tabliczki rzeczywiście zawisły. W atmosferze szczucia na osoby nieheteronormatywne tym istotniejsza jest ta poznańska akcja.

Przy wjeździe do Poznania także pojawiły się tabliczki. „LBGT+ w Poznaniu zawsze jesteście mile widziani” – głosi napis na tęczowych znakach.

Tabliczki pojawiły się także na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, budynku Rady Miasta, przy pomniku Adama Mickiewicza oraz rezydencji arcybiskupa Stanisława Gądeckiego (który ostatnio wyraził „głębokie zaniepokojenie” przyjęciem przez poznańskich radnych Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym).

Za akcją stoją radni z poznańskiego klubu .Nowoczesna – Wojciech Chudy i Bartłomiej Ignaszewski.

Ich cel to zachęcenie władz miasta do okazania solidarności z osobami LGBT+.

”Rezultatem akcji ma być przyjęcie przez Radę Miasta uchwały solidaryzującej się z osobami LGBT+ w trudnym dla nich czasie i potwierdzającej status Poznania jako miasta otwartości i tolerancji” – pisze o akcji Grupa Stonewall. Radni nie ukrywają, że inspiracją był dla nich projekt Staszewskiego. Tymczasem „strefy wolne od LGBT” zaczynają mieć zupełnie nieoczekiwane reperkusje międzynarodowe. Niewielki Tuchów, który leży w powiecie tarnowskim, przyjął niedawno uchwałę przeciwko „ideologii LGBT”. W odpowiedzi jedno z jego miast partnerskich – francuskie Saint-Jean-de-Braye – zawiesiło z nim współpracę, stwierdzając, że stanowczo potępia homofobię i sprzeciwia się lekceważeniu praw człowieka.

Zdjęcie główne: LGBT+ w Poznaniu zawsze jesteście mile widziani Facebook
Tekst: NS

TU I TERAZ