Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bezprzewodowe ładowanie hybryd BMW – łatwiejsze niż tankowanie

BMW w ramach wyposażenia dodatkowego oferuje indukcyjne ładowanie akumulatorów w swoich hybrydowych modelach typu plug-in.
.get_the_title().

GroundPad to indukcyjna stacja ładowania umożliwiająca przesyłanie energii z sieci elektrycznej, którą można zamontować na przykład w garażu, lub przed domem – jest przystosowana do pracy w każdych warunkach pogodowych. Urządzenie łączy się z samochodem przez wi-fi i wspiera kierowcę już podczas parkowania. Na monitorze pokładowym pojawia się widok auta i jego otoczenia z góry, z kolorowymi liniami pomocniczymi.

Najechanie na płytę indukcyjną nie spowoduje jej uszkodzenia, a komunikat graficzny powiadomi kierującego, że osiągnięta została odpowiednia pozycja do rozpoczęcia procesu ładowania.

Istotną zaletą technologii indukcyjnej jest komfort użytkowania. Po zaparkowaniu samochodu ładowanie rozpoczyna się samoczynnie, a kierowca nie musi podejmować żadnych dodatkowych czynności. Płyta GroundPad generuje pole magnetyczne, które obejmuje odległość ośmiu centymetrów. W CarPadzie, czyli komponencie instalowanym pod spodem auta, indukowany jest prąd ładujący akumulator wysokonapięciowy. Po całkowitym naładowaniu system wyłącza się automatycznie.

Technologia opracowana przez BMW sprawi, że ładowanie akumulatorów w zelektryfikowanych pojazdach będzie ułatwione – wygodniejsze nawet od tankowania aut z silnikami spalinowymi.

Moc ładowania wynosi 3,2 kW, co pozwala na całkowite naładowanie akumulatorów wysokonapięciowych w BMW 530e iPerformance w ciągu około trzech i pół godziny. Stopień sprawności całego systemu wynosi około 85% i jest zbliżony do poziomu ładowania przewodowego, który osiąga 92% wydajności energetycznej. Podczas ładowania promieniowanie elektromagnetyczne ogranicza się do płyty podłogowej. GroundPad jest stale monitorowany – gdy system wykryje ciało obce, wówczas ładowanie jest natychmiast przerywane.

Opcjonalne ładowanie bezprzewodowe jest obecnie oferowane w leasingu jako wyposażenie dodatkowe BMW serii 5 iPerformance. Z udogodnienia skorzystają najpierw klienci z Niemiec, a następnie z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Chin.

 

Tekst: KK
Zdjęcia: BMW

MOTO