Biro O2 to pierwsze autko elektryczne, które powstało w 80 proc. z recyklingu tworzyw sztucznych

Każdego roku w morzach i oceanach ląduje aż 8 milionów ton plastiku. Włoska firma Estrima, mając na uwadze jak istotny jest recykling tworzyw sztucznych, zaprezentowała Biro O2 – elektryczny microcar, który powstał w 80 proc. z odpadów.
.get_the_title().

Koncepcyjny pojazd powstał we współpracy ze studiem projektowym Mandalaki. Prezentacja odbyła się na wystawie Rossana Orlandi w ramach Milan Design Week 2019. Estrima Biro to przykład ultramałego pojazdu miejskiego, który staje się coraz bardziej docenianym gatunkiem samochodowym, przede wszystkim przez młode pokolenie mieszkające w zatłoczonych miastach z ciasnymi, krętymi uliczkami. Już było, powiecie – na przykład Smart? Nie do końca. Smart przy naszym miniautku to jednak pełnoprawny samochód.

Do jazdy elektrycznym Biro nie trzeba posiadać nawet prawa jazdy, a dzięki baterii przypominającej stylową walizkę ładowanie jest proste i może się odbywać w mieszkaniu.

Wersja O2 to koncepcyjna wariacja oryginalnego Biro. Wyróżnia ją materiał, z którego powstała. Do budowy autka wykorzystano aż 80 proc. tworzyw sztucznych odzyskanych w procesie recyklingu odpadów, które z kolei są pozostałością po realizowanym przez służby drogowe remoncie. – Staramy się opracowywać projekty, które mogą mieć realny wpływ na życie ludzi, a nie tylko takie, które są ładne – projekty powinny być funkcjonalne i odpowiadać na realne potrzeby – mówi Enrico De Lotto, projektant studia Mandalaki.

Według wyliczeń WWF w przeciągu 30 lat na dnie oceanów będzie więcej plastiku niż ryb. To niesamowicie przerażająca statystyka, biorąc pod uwagę, ile morskich stworzeń istnieje na świecie.

Zamiast polimeru ABS o dużej gęstości, który stosuje się w seryjnej konstrukcji, Biro O2 wykorzystuje przerobione odpady, dając im nowe życie bez negatywnego wpływu na środowisko. Proces odzysku w dużym skrócie polega na oczyszczeniu, obróbce i mieleniu materiału na drobny proszek, który w ostatniej fazie wykorzystywany jest jako surowiec do formowania nowych elementów – przednich i tylnych paneli czy maski.

Podczas premiery Biro O2 zespół poinformował, że pracuje nad nową koncepcją wykorzystującą 100 proc. tworzyw z recyklingu.

Biro O2 wyposażono w jednostkę elektryczną, która pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości 65 km/h. Deklarowany zasięg na pojedynczym ładowaniu to 100 kilometrów. Przedstawiciele włoskiej Estrimy zapowiedzieli, że wyprodukują 31 egzemplarzy Biro O2, które będą przeznaczone na sprzedaż. To dobra wiadomość!

Tekst: PM

MOTO