BMW Vision iNEXT – zapowiedź nowej ery w BMW Group

Wysoki poziom automatyzacji, bezemisyjna jazda i kompleksowa komunikacja – BMW Vision iNEXT po raz pierwszy łączy strategiczne obszary innowacyjności BMW Group w spójną wizję mobilności przyszłości.
.get_the_title().

„Projekt zapewni nam w przyszłości tworzywo, z którego będzie korzystać cała firma oraz poszczególne marki” – powiedział Harald Krüger, Prezes Zarządu BMW Group. Oznacza to, że elektryfikacja i autonomizacja zastosowane w najnowszym koncepcie marki będą stopniowo wprowadzane też w przyszłych modelach BMW i MINI. Wizjonerski pojazd przyszłości – BMW Vision iNEXT – jest zapowiedzią przyszłego modelu seryjnego iNEXT, którego produkcja rozpocznie się w 2021 roku.

BMW zaprojektowało całkowicie elektryczny pojazd jako mobilne otoczenie, które podnosi jakość życia. Samochód jest w pełni autonomiczny, ale kierowca może sam go poprowadzić, jeśli oczywiście ma na to ochotę.

Marka definiuje ten model jako SAV, czyli Sports Activity Vehicle – samochód bezkompromisowy pod względem funkcjonalności i komfortu. Znacznych rozmiarów karoseria osadzona jest na wydajnych aerodynamicznie felgach o średnicy aż 24 cali. Z przodu w oczy rzuca się duża, pionowa atrapa chłodnicy w kształcie nerek, która służy jako inteligentny panel z czujnikami. Niebieskie akcenty z przodu, po bokach i z tyłu auta są podświetlane przy otwieraniu, uwydatniając wyraziście poprowadzone kontury nadwozia. Duży rozstaw osi i krótkie zwisy dodają sylwetce samochodu dynamiki. Kamery zastąpiły lusterka zewnętrzne, a podświetlane, dotykowe elementy graficzne konwencjonalne klamki.

Do przestronnego wnętrza wiodą dwie pary drzwi otwieranych w przeciwne strony, bez rozdzielającego je słupka B. Przestrzeń pasażerska może być miejscem relaksu, interakcji, rozrywki lub koncentracji.

Kierowcy mogą samodzielnie prowadzić samochód w trybie „Boost”, ciesząc się dynamiczną, bezgłośną i bezemisyjną jazdą, bądź korzystać z zalet autonomicznego pilota w trybie „Ease”. Auto tworzy wówczas dla kierowcy i maksymalnie trójki pasażerów komfortową i luksusową przestrzeń życiową. Miejsce kierowcy wyznaczają dwa pokaźne wyświetlacze cyfrowe, w tylnej części kabiny inteligentne technologie są ukryte poza zasięgiem wzroku, aby zachować domowy klimat. Po włączeniu trybu autonomicznego kierownica lekko się cofa, dając wrażenie większej przestrzeni we wnętrzu.

Duży dach panoramiczny rozświetla i powiększa optycznie wnętrze, a poszczególne elementy wyposażenia przywodzą na myśl szlachetne meble.

Tylna część kabiny robi wrażenie nowoczesnego, luksusowego wnętrza mieszkalnego. Dzięki przestronnej kanapie tył zyskuje charakter wygodnego salonu. Ręcznie tkana żakardowa tkanina pokrywa siedzisko, ciągnąc się dalej na panele boczne.

By utrzymać domowy klimat inteligentne technologie są ukryte poza zasięgiem wzroku. Ujawniają się jedynie wówczas, gdy potrzebuje ich kierowca lub pasażerowie. W przyszłości będzie można na przykład używać różnych funkcji za pośrednictwem powierzchni wykonanych z drewna lub tkaniny. Wyświetlacze nie będą już potrzebne, ponieważ inteligentny rzutnik zmieni dowolną płaszczyznę w interaktywny ekran.

BMW Vision iNEXT przenosi potencjał autonomicznej mobilności w najbliższą przyszłość i zdradza strategię BMW Group w sferze przyszłości mobilności osobistej. W 2021 roku idea radości z jazdy zostanie zaprezentowana w całkiem nowej odsłonie.

MOTO