Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

BMW zaprezentowało samochód zmieniający kolor

Jest to możliwe dzięki technologii znanej z czytników e-booków.
.get_the_title().

Opracowana w 1997 roku technologia E-Ink znalazła wiele zastosowań – od tablic cyfrowych po wyświetlacze laptopów, a nawet akcesoria osobiste. Teraz jej potencjał został w końcu dostrzeżony przez branżę motoryzacyjną – na targach technologicznych Consumer Electronics Show 2022 BMW zaprezentowało projekt pojazdu z technologią E-Ink, który może zmieniać kolory w zależności od pogody, warunków drogowych lub nastroju kierowcy.

Elektroforetyczny materiał barwiący jest nakładany na karoserię pojazdu i, w zależności od ustawienia, w kilka chwil zmienia kolor pojazdu z białego na czarny bądź z czarnego na biały.

Chociaż w prezentowanej wersji jest tylko taka podstawowa para kolorów, paleta dostępnych barw może zostać rozszerzona.

Daje to kierowcy swobodę wyrażania różnych aspektów swojej osobowości i definiowania ich na nowo za każdym razem, gdy wsiada do swojego samochodu – mówi Stella Clarke, szefowa projektu BMW iX Flow. – Podobnie jak w przypadku mody, pojazd staje się wtedy wyrazem różnych nastrojów i okoliczności w życiu codziennym.

Wyświetlacze zewnętrzne E-ink mogą mieć również bardziej praktyczne zastosowania, takie jak podnosząca bezpieczeństwo zmiana kolorów w zależności od pogody czy zwiększenie żywotności baterii pojazdu (a tym samym jego zasięgu).

Potencjalni klienci będą musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, bo BMW iX Flow nie weszło jeszcze do powszechnej produkcji.

Zdjęcie główne: BMW
Tekst: AD

MOTO