Boisz się dentysty? Mamy dobre wieści. Jest szansa, że wkrótce będziemy leczyć zęby w domu

Amerykańscy naukowcy opracowali substancję, która pozwoli na samodzielne odbudowanie się chorego zęba. Działać ma dokładnie tak samo jak używana przez nas codziennie pasta do zębów.
.get_the_title().

Wizyty u dentysty często nie należą do najprzyjemniejszych. Okazuje się, że wyodrębniono nawet specjalną jednostkę chorobową określającą osoby panicznie bojące się stomatologów. Amerykańskie badania wskazują, że dentofobia, czyli obawa przed leczeniem dentystycznym, dotyczyć może nawet 11-12 proc. badanych. Wielu z nich woli wyrwać chorego zęba niż skutecznie go wyleczyć. Na szczęście już wkrótce problem stresogennych wizyt u dentysty może zostać rozwiązany.

Naukowcy z University of Washington opracowali właśnie nowy sposób leczenia ubytków w zębach, który pozwoli w przyszłości zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz, co najważniejsze, da możliwość uniknięcia wizyt u stomatologa. Wymyślona przez nich substancja opiera się na działaniu ameloblastów, czyli komórek wydzielających białka tworzące szkliwo, które umierają w momencie pojawienia się nowego zęba. Naukowcy wykorzystali jedno z białek ameloblastów – amelogeninę odpowiadającą za proces regulacji rozwoju szkliwa i na jej wzór zaprojektowali substancję, którą pozwoli na samodzielne odbudowanie się chorego zęba.

Jeżeli opracowana przez naukowców metoda zostanie potwierdzona, już wkrótce zęby wyleczyć będziemy mogli samodzielnie w domu.

Sposób działania substancji leczącej ubytki będzie dokładnie taki sam jak codzienne mycie zębów. Na sam koniec jedna zła wiadomość – substancja jest w stanie odbudować tylko zęby z małym ubytkiem, czyli w przypadku dużych dziur wciąż niezbędna będzie wizyta u specjalisty.

Tekst: AC
Źródło: gazeta.pl, zdrowie.pap.pl

MOTO