Bruksela da nawet 900 euro obywatelom, którzy pozbędą się samochodu

Jak zachęcić ludzi do bardziej ekologicznych środków transportu? Bonus finansowy nie zaszkodzi.
.get_the_title().

Stolica Belgii, która obecnie jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast Europy, chce, by ludzie zrezygnowali z samochodów. To właśnie auta ponoszą odpowiedzialność za kiepską jakość powietrza w Brukseli – nawet w parkach poziom zanieczyszczenia jest wysoki. Do tego nie da się zaprzeczyć, że więcej samochodów to większe korki.

Gdyby więc obywatele przesiedli się rowery lub wybrali komunikację miejską, udałoby się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: jakość powietrza by wzrosła, a ulice stały się bardziej przejezdne.

No dobrze, ale jak ich do tego skłonić? Bruksela sądzi, że mogą w tym pomóc pieniądze.

źródło: visit.brussels

Dzięki programowi Brussels’Air Premium mieszkańcy Brukseli, którzy pozbędą się samochodu, mogą liczyć na bonus w postaci kwoty od 500 do 900 euro. Dotyczy to osób, które anulowały swoje tablice rejestracyjne po kwietniu 2021 roku.

Wysokość kwoty, która otrzymają, uzależniona jest od ich dochodu.

Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na rowery, taksówki, wypożyczanie aut i skuterów elektrycznych czy bilety na komunikację miejską. – To ważne narzędzie zachęcające do zmiany transportu w Brukseli. Poprzez czterokrotne zwiększenie budżetu i zapewnienie, że zwraca szczególną uwagę na gospodarstwa domowe w niekorzystnej sytuacji i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, chcemy umożliwić wszystkim mieszkańcom miasta stopniowe przejście na bardziej zrównoważony transport – mówi Alain Maron, brukselski minister ds. transformacji klimatycznej i środowiska.

Zdjęcie główne: Brussels Express
Tekst: NS

MOTO