Ekscytująca przyszłość Formuły 1 – nowe bolidy od 2021 roku

Znacznie prostsza aerodynamika, bardziej zabudowany system HALO i możliwa jazda w kontakcie. Oto jak prezentuje się koncept bolidu F1 na 2021 rok, który rozpocznie nową erę w historii najbardziej elitarnych wyścigów świata. Niewątpliwie nadchodzą ekscytujące czasy dla królowej motorsportu.
.get_the_title().

Formuła 1 od kilku ostatnich lat przechodzi przez proces małych i większych zmian. Dotyczy to nie tylko regulacji prawnych, planowania rozbudowy infrastruktury o nowe, uliczne tory, ale sprawa tyczy się także konstrukcji samych bolidów.

W trakcie zeszłotygodniowego seminarium „Tech Talk” w Singapurze, Ross Brawn – dyrektor sportowy F1 – uczynił honory prezentacji konspektu nowego bolidu Formuły 1. Myślą przewodnią obecnych właścicieli Formuły 1 tj. Liberty Media jest sprawienie, by najbardziej prestiżowa seria wyścigowa świata stała się za kilka lat jeszcze bardziej spektakularna, tańsza i prostsza. Równocześnie ma w dalszym ciągu opierać się na najwyższej dostępnej technologii i przede wszystkim zachwycać fanów.

Źródło zdjęcia: twitter.com/Shazzeraz

Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy mieć ekscytujących wyścigów. Dla mnie frustrujące jest to, gdy samochód w grze video wygląda lepiej niż na torze – mówił Brawn.

Pomimo, że wydarzenie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału prasy, w krótkim czasie po zakończeniu prezentacji, w sieci pojawiły się zdjęcia grafik zaprezentowanych przez guru F1. Docelowy projekt powstaje przy współpracy ze wszystkimi zespołami F1.

Na załączonych fotografiach pokazano makietę nowego bolidu na przykładzie marki Ferrari oraz Mercedesa. Jak możecie zauważyć, bolid wyróżnia się szeregiem nowych elementów. Wśród nich należy zaznaczyć większe, 18-calowe koła (obecnie mają po 13 cali), przestylizowany system HALO i co najważniejsze, bardziej zintegrowane nadwozie, które zdaje się być bardziej odporne na uderzenia.

Nowe samochody F1 mają spełnić jeden podstawowy cel: kierowcy mają mieć pełną swobodę jechania blisko rywala nie tracąc przy tym cennych osiągów samochodu.

Ross Brawn podczas konferencji powiedział, że nowa aerodynamika umożliwi jechanie blisko rywala w zakrętach, a tym samym umożliwi walkę na koło w koło. Brawn to tradycjonalista i entuzjasta sprawiedliwej rywalizacji. W przyszłości zamierza także wyeliminować z F1 sztuczne wspomagacze taki jak DRS. Do tego tematu wrócimy jednak przy okazji planowanej rewolucji silnikowej.

Projekt bolidu F1 rodem z przyszłości ma zostać planowo wdrożony do życia od 2021 roku. Nie ma pewności, czy futurystyczna koncepcja zostanie w stu procentach odwzorowana w rzeczywistości. Wśród wielu niewiadomych, jedno jest pewne – Formuła 1 stanie się bardziej widowiskowa.

Źródło: foxsports.com.au
Tekst: P.M.

MOTO