Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Elon Musk: 'Automatyzacja wymusi wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego’

Elon Musk nie jest jednak pewien, co będą robić ludzie, poza tym, że będą mieli zapewniony bezwarunkowy dochód podstawowy.
.get_the_title().

Bezwarunkowy dochód podstawowy to model finansów publicznych, który zakłada, że każdy obywatel powinien dostawać od państwa jednakową kwotę pozwalającą na przeżycie, niezależnie od tego, czy pracuje. W ostatnim czasie coraz więcej państw decyduje się na wypłacanie swoim obywatelom comiesięcznej kwoty gwarantującej socjalne minimum. We wrześniu ubiegłego roku eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym przeprowadziło holenderskie miasto Utrecht, a wkrótce rozpocznie go również Finlandia oraz kanadyjska prowincja Ontario. Założyciel i prezes takich firm jak Tesla, SpaceX czy SolarCity twierdzi jednak, że to dopiero początek.

W wyniku postępującej automatyzacji wszyscy będziemy musieli mieć zapewniony bezwarunkowy dochód podstawowy albo coś w tym stylu. – powiedział Elon Musk wywiadzie dla CNBC.

Science fiction? Nie! Automatyzacja już dziś jest bardzo widoczna w przemyśle – niedawno pisaliśmy na łamach F5 o przypadku firmy Foxconn (podwykonawca Apple i Samsunga), która zwolni 60 tysięcy osób, a na ich miejsce 'zatrudni’ roboty. Podobne przypadki widać również w sektorze usług. Bank ING ogłosił, że planuje redukcje prawie 6000 etatów w swoich oddziałach na całym świecie – zadania tych pracowników mają wykonywać od tej pory komputery. Sztuczna inteligencja coraz lepiej radzi sobie też w branży kreatywnej. Powieść napisana przez AI niemal zdobyła nagrodę w tegorocznej edycji japońskiego konkursu literackiego 'The Hoshi Shinichi Literary Award’. 18 Havas Warsaw, wyspecjalizowana w innowacyjnej komunikacji marketingowej jednostka Havas Media Group, postanowiła natomiast sprawdzić możliwości botów przy tworzeniu artykułów prasowych.

Co będą robić ludzie oprócz tego, że będą mieli zapewniony bezwarunkowy dochód podstawowy?

Nie jestem pewien co będziemy robić. Na pewno będziemy mieli więcej czasu na bardziej interesujące i skomplikowane zadania. Będziemy mieli też więcej czasu wolnego. Musimy nauczyć się żyć w świecie zdominowanym przez sztuczną inteligencję. To spore wyzwanie – odpowiada Elon Musk.

Potwierdza to Rutger Bregman w swojej książce 'Utopia for Realists’. Holenderski reporter twierdzi, że wypłacanie obywatelom comiesięcznej kwoty może przyłożyć się do wyeliminowania tzw. 'bullshit jobs’ – zawodów, które są bezużyteczne dla cywilizacji, służą wyłącznie do zajęcia czymś czasu i zarabiania pieniędzy. Mimo postępującej automatyzacji ludzie wciąż muszą wykonywać pracę, która nie sprawia im satysfakcji.

Dzięki bezwarunkowemu dochodowi podstawowemu osoby wykonujące obecnie 'bullshit jobs’ będą mogły zająć się bardziej pożytecznymi rzeczami, które zawsze je interesowały, ale dotychczas nie miały środków na ich realizację.

18 Havas Warsaw to nowa jednostka biznesowa funkcjonująca w ramach Havas Media Group. Tworzy ona rozwiązania na styku mediów, sztuki, kultury, contentu, danych i technologii bazujące na wiedzy na temat tego, co dzieje się na rodzimym rynku startupów, jak również na technologicznym wsparciu płynącym z globalnej kolaboracji ze wszystkimi oddziałami 18 Havas na całym świecie (m.in. Dolina Krzemowa, Tel Awiw, Seul, Londyn, Paryż).

Taki model współpracy pozwala wszystkim jednostkom na natychmiastowy dostęp do globalnego know-how, kontaktów, partnerów czy startupów.

To przekłada się na jakość rozwiązań oferowanych klientom, a także międzynarodowe możliwości rozwoju krajowych startupów, ponieważ najciekawsze z nich będą zgłaszane do światowej sieci 18 Havas. W Polsce na czele jednostki stoi Dominik Komar, jej globalnym szefem jest natomiast Frédéric Josué.

Więcej informacji na temat 18 Havas możecie znaleźć tutaj.

MOTO