Elon Musk połączy twój mózg z komputerem i ochroni ludzkość przed sztuczną inteligencją

Najnowszy projekt, w który zaangażował się Elon Musk, ma ocalić nas przed potęgą sztucznej inteligencji, zmieniając nas w cyborgi.
.get_the_title().

Według The Wall Strett Journal, założyciel Tesli ma aktywny wkład w rozwój innowacyjnej firmy Neuralink. Ma ona stworzyć połączenie między naszym mózgiem a komputerem.

Dzięki wszczepieniu w naszą głowę drobnego urządzenia będziemy w stanie odbierać i przetwarzać informacje płynące z sieci.

Dzięki temu w przyszłości mamy zyskać sporą przewagę nad sztuczną inteligencją, gdyż posiadając podobny potencjał technologiczny, będziemy mieć coś, czego ona nie będzie miała nigdy – ludzki mózg.

Firma Neuralink dopiero raczkuje, ale odkąd została założona (lipiec zeszłego roku), nie przerywa badań nad swoim projektem. Naukowcy porównują pracę i szybkość przesyłania danych w komputerze z pracą mózgu. Wszystko to, aby stworzyć płynne i sprawne połączenie między oprogramowaniem a naszym umysłem.

Musk chce wykorzystać to połączenie jako 'neural lace’ – termin ten został zaczerpnięty z książek science-fiction Iain’a M. Banks’a. Wspominał już o nim w zeszłym roku.

Dzięki 'neural lace’ będziemy mogli nie tylko pracować w pełnej symbiozie z komputerami, ale przede wszystkim zwiększymy wydajność swojego mózgu, np. będziemy mogli lepiej i więcej zapamiętywać w wyniku stworzenia dodatkowej przestrzeni gromadzącej dane – twierdzi Elon Musk.

'Neural lace’ ma również wspomóc leczenie chorób Alzheimera, Parkinsona czy ALS, które niszczą nasz mózg. Należy dodać, iż Neuralink nie jest jedyną firmą, która pracuje nad taką innowacją. Kolejnym poważnym graczem w obrębie tej pionierskiej technologii jest startup Kernel. Chociaż założenia są różne to cel jest jeden: zwiększyć potencjał ludzkiego mózgu.

Biorąc pod uwagę opinie ekspertów takich jak Elon Musk czy złowrogie prognozy Stephena Hawkinga, mamy prawo obawiać się rozwoju sztucznej inteligencji. Jako ludzie bowiem, prawdopodobnie nie będziemy w stanie z nią konkurować – możliwości naszego mózgu są ograniczone.

Jedynie stawiając na rozwiązania typu Neuralink nasze ulepszone ciało będzie mogło stanowić przeciwwagę dla nieuniknionej rewolucji opartej na sztucznej inteligencji.

Warto obserwować Neuralink i inne podobne projekty — to dopiero początek tworzenia naszej przewagi nad tym, co ma dopiero nadejść.

Źródła: qz.com, futurism.com

18 Havas Warsaw to uruchomiona w 2016 roku jednostka funkcjonująca w ramach Havas Media Group. Jej działalność skupia się na tworzeniu innowacyjnych projektów komunikacyjnych i wspierających biznes, z wykorzystaniem potencjałów startupów oraz wyników badań prestiżowych ośrodków akademickich, takich jak UCLA, Technion czy Annenberg Innovation Lab. Jednym z głównych obszarów działania 18 Havas Warsaw jest współpraca z funduszami inwestycyjnymi (m.in. SpeedUp Venture Capital Group, Innovation Nest, YouNick) oraz akceleratorami przy rozpoznaniu, opiniowaniu oraz biznesowym wykorzystywaniu startupów. Jednostka wspiera fundusze oraz startupy na zasadzie mentoringu oraz dopracowywania ich koncepcji biznesowych, a także filtruje najbardziej obiecujące firmy.

Zespół 18 Havas Warsaw poszukuje rozwiązań problemów marketingowych i biznesowych korporacji, bazując na doświadczeniach z krajowego rynku, jak również technologicznym wsparciu płynącym z globalnej współpracy ze wszystkimi oddziałami 18 Havas na całym świecie.

Taki model współpracy pozwala wszystkim jednostkom na natychmiastowy dostęp do globalnego know-how, kontaktów i partnerów. To przekłada się na jakość rozwiązań oferowanych klientom, a także międzynarodowe możliwości rozwoju krajowych startupów, ponieważ najciekawsze z nich są zgłaszane do globalnej sieci. Poza Warszawą 18 Havas działa obecnie m.in. w takich ośrodkach jak: Paryż, Los Angeles, Tel Awiw, Seul, Bogota, Miami i Londyn.

MOTO