Fotograf, dzięki analizie fal mózgowych, robi ludziom zdjęcia, na których wyglądają tak, jak by chcieli wyglądać

Ciekawy projekt łączący fotografię z neurobiologią.
.get_the_title().

Zastanawialiście się kiedyś, jak byście wyglądali, gdybyście mogli zmienić swój wygląd według własnych upodobań? Pozbyć się za dużego nosa, wysmuklić twarz czy powiększyć oczy? Fotograf Scott Chasserot postanowił to gdybanie zamienić w rzeczywistość. W ramach autorskiego projektu Original Ideal analizuje fale mózgowe bohaterów swoich zdjęć, tworząc na podstawie zgromadzonych wyników portrety zbliżone do wyobrażeń na temat idealnej twarzy.

Fotografowane osoby pozują na jednolitym tle, bez makijażu czy biżuterii. Chasserot następnie zmienia zdjęcie według „naukowo potwierdzonych kanonów piękna” – czyniąc twarz bardziej symetryczną, zmniejszając odległość między oczami, zmieniając wielkość czoła.

Po przeróbkach fotograf pokazuje zdjęcia bohaterom portretów. Ci mają na głowie zestaw EEG, badający czynności mózgu. Na podstawie jego reakcji – tej najbardziej pozytywnej oczywiście – Chasserot jest w stanie wskazać na najbardziej zbliżony do ideału wizerunek każdego z badanych.

Zobaczcie, jak prezentują się bohaterowie portretów w rzeczywistości (po lewej – gdybyście jednak mieli problem z rozpoznaniem), a jak w wersji wyidealizowanej.

Źródło: My Modern Met

Tekst: AO

MOTO