Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Google skończył 20 lat

Jak zmieniała się przez ten czas specyfika firmy oraz wyszukiwarki?
.get_the_title().

Wczoraj, 27 września, wyszukiwarka Google, która od 1998 roku konsekwentnie oplatała cały świat cyfrową pajęczyną, obchodziła dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji gigant z Mountain View hucznie celebruje swój jubileusz – między innymi poprzez kanały społecznościowe.

Przez ten czas pod względem wizualnym bardzo wiele się zmieniło. Tak prezentowała się strona mającego dziś gigantyczne zasięgi medialnego potentata w dniu debiutu:

fot. Business Insider
fot. Business Insider

A tak na przestrzeni kolejnych lat:

Co ciekawe, na samym dole, w polecanych, znajdowały się na początku odnośniki do konkurencji – dziś rzecz dla tak skrzętnie dbającego o swoje interesy monopolisty nie do pomyślenia. Z biegiem lat Google rozkręcał oczywiście kolejne wielkie projekty, jak Gmail czy Android, powołując też gigantyczny koncern Alphabet Inc., którego struktura przedstawia się w imponujący sposób.

fot. business insider

Dziś założona przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina spółka ma swoje oddziały na całym globie, w tym oczywiście w Polsce.

Plany na 20-lecie są okazałe. Firma chce postawić na jeszcze większy udział w ofercie sztucznej inteligencji, co ma znacznie poprawić skuteczność i mechanikę wyszukiwania, także dla materiałów audiowizualnych. Zakłada się też usprawnienie wyszukiwania obrazem i dopasowanie tej funkcjonalności do błyskawicznej identyfikacji produktów lub miejsc (tzw. Google Lens).

Przyszłość przyszłością, ale dziś Internet celebruje przeszłość, w związku z tym i my przypominamy kilka materiałów, które pokazują jak zabawnie i niepozornie z dzisiejszej perspektywy prezentowały się początki Google.

pierwszy projekt logo, fot. time.com
garaż, w którym wszystko się zaczęło, fot. mashable.com

Ktoś jeszcze poczuł się staro?

Tekst: WM

MOTO