Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Historia jednego zdjęcia – wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego w katowickiej galerii La Squadra

Wojciech Plewiński to ikona polskiej fotografii. W latach 50. ubiegłego wieku, podczas swojej pierwszej podróży do Włoch, wykonał historyczne zdjęcie z unikatowym modelem Ferrari.
.get_the_title().

Motoryzacja to użytkowe dzieła sztuki zasługujące na zachowanie dla przyszłych generacji. Taka idea przyświecała grupie entuzjastów, którzy w 2015 roku zrealizowali swoje marzenie o wydawaniu magazynu dla miłośników wyjątkowych samochodów. Do tej pory „La Squadra” doczekała się ośmiu wydań. Rok temu, przy okazji rozbudowywania katowickich salonów Ferrari i Maserati, otworzono też pierwszą w Polsce włoską restaurację połączoną z galerią, gdzie można podziwiać ciekawe auta, a także wystawy obrazów, fotografii i rzeźb. Ristorante La Squadra to elegancka przestrzeń wystawowa poświęcona motoryzacji i miejsce, gdzie można skosztować kuchni opartej na tradycyjnych przepisach oraz składnikach pochodzących z Włoch. Inspiracją była słynna Ristorante Montana niedaleko toru wyścigowego Circuito di Fiorano i muzeum Ferrari w Maranello.

Zasmakowanie włoskich dań w restauracji, gdzie wystawione są wspaniałe samochody i transmitowane są wyścigi Formuły 1, to prawdziwa uczta dla każdego fana motoryzacji.

W galerii La Squadra odbędzie się wkrótce wernisaż zdjęć Wojciecha Plewińskiego, który jest jednym z pionierów fotografii modowej i teatralnej w Polsce, a reportaże tworzy od ponad 60 lat. Był redaktorem naczelnym „Przekroju” i autorem ponad 500 okładek magazynu. Jednym z najpopularniejszych cykli fotograficznych Plewińskiego jest relacja z jego pierwszej podróży do Włoch.

Wśród zdjęć znalazł się między innymi kadr z niezwykle rzadkim Ferrari 250 GT Boano, którego produkcja ograniczyła się do jedynie około 60 egzemplarzy.

Samochód był niespotykanym widokiem nie tylko w latach 50. Dziś ma olbrzymią wartość kolekcjonerską, a jego ceny na aukcjach osiągają siedmiocyfrowe wartości.

Wystawa rozpocznie się 28 lutego 2020 w La Squadra w Katowicach i będzie można ją oglądać do końca marca.

Tekst: Krystian Kaleta
Zdjęcia: La Squadra

MOTO