Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Inteligentne oświetlenie sprawi, że pożegnamy się z włącznikami światła

Oświetleniem z kolekcji TRÅDFRI można sterować za pomocą pilota, smartfona, a także asystentów głosowych.
.get_the_title().

Jeszcze do niedawna inteligentne oświetlenie było zarezerwowane dla posiadaczy grubego portfela. Lampy sterowane z poziomu smartfona czy barwa światła dopasowana do pory dnia i okoliczności były luksusem dla nielicznych. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i rosnącą popularnością asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, Siri i Alexa, upowszechniło się jednak przeświadczenie, że od sprzętów domowych można wymagać więcej niż dotychczas.

Inteligentne sprzęty nie tylko stają się wyznacznikiem nowoczesnego domu, ale także rzeczywiście ułatwiają życie ich użytkownikom.

Dotyczy to także oświetlenia, które ma wielki wpływ na klimat panujący w mieszkaniu.

IKEA rozwija koncepcję IKEA Home Smart, w ramach której stworzone już zostały systemy bezprzewodowego ładowania i kolekcja oświetlenia TRÅDFRI. W przyszłym roku do oferty ma dołączyć stworzony wspólnie z marką Sonos system zarządzania dźwiękiem.

Inteligentną żarówką TRÅDFRI steruje się za pomocą pilota.

Dzięki temu bezproblemowo można przyciemnić światło w domu, na przykład zmieniając jasno oświetlony pokój w przytulny kącik. Pilot jest prosty w użyciu i sprawia, że przygodę z inteligentnym oświetleniem mogą rozpocząć nawet ci, którym technologia sprawia pewne problemy. Z kolei bezprzewodowy czujnik ruchu sprawi, że wstając w środku nocy, nie będziemy musieli nerwowo szukać włącznika.

Na jeszcze więcej pozwala aplikacja mobilna zintegrowana z systemem oświetlenia. Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona lub tabletu jest znacznie wygodniejsze od tradycyjnych włączników. Za pomocą aplikacji można nie tylko przyciemniać i regulować temperaturę barwy światła, dopasowując nastrój pomieszczenia do okoliczności.

Dzięki wyłącznikom czasowym można zapalać i gasić światło bez pstrykania włącznikami – leżąc jeszcze w łóżku czy wracając z pracy do domu.

System inteligentnego oświetlenia to zresztą nie tylko lampy, ale też podświetlane drzwi dopasowane do szafek kuchennych METOD i szafek BESTÅ oraz panele z regulowanym podświetleniem, które można zawiesić na ścianie albo na suficie.

System TRÅDFRI od zeszłego roku jest także kompatybilny z cieszącymi się rosnącą popularnością asystentami głosowymi. Wówczas pojawiła się możliwość wydawania poleceń głosowych wirtualnemu asystentowi Google, Amazon Alexa oraz Apple Siri poprzez inteligentny głośnik. Google i Apple pozwalają też wydawać komendy głosowe za pośrednictwem smartfona.

Dzięki temu dostosowanie oświetlenia do okoliczności nie wymaga już nawet wciskania przycisku w telefonie – wystarczy na głos wydać asystentowi komendę.

Więcej informacji na temat smart lightning znajdziecie tutaj.

IKEA wie, że najbliższe lata mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o oświetlaniu naszych mieszkań. Być może więc już wkrótce tradycyjne włączniki odejdą do lamusa. – Nigdy nie wprowadzimy do sprzedaży czegoś tylko dlatego, że możemy. Tworzymy tylko rzeczy, które mają sens, i tylko wtedy, gdy widzimy, że ludzie ich potrzebują – tłumaczy Björn Block z działu IKEA Home Smart w IKEA of Sweden.

Dlatego też już w październiku oferta IKEA rozszerzy się o TOSTHULT, czyli żarówkę LED do wielokrotnego ładowania.

Gdy żarówka TOSTHULT zamontowana jest w lampie, zapewnia oświetlenie 400 lumenów przy włączonym zasilaniu i 200 lumenów przy zasilaniu z akumulatora. Jednak nawet po wykręceniu z lampy wciąż będzie się jasno świecić – wystarczy wcisnąć na niej guzik. Z żarówką TOSTHULT światło naprawdę będzie w waszych rękach!

MOTO