Japonia wydaje pierwszą zgodę na latający samochód

Latające taksówki mają się pojawić w Japonii już w 2025 roku.
.get_the_title().

Latające samochody od razu przywodzą na myśl futurystyczne filmy science-fiction i kreowane w nich miasta przyszłości. Okazuje się jednak, że już wkrótce mogą śmigać nad naszymi głowami.

Japońskie Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki wydało właśnie pierwszy na świecie certyfikat bezpieczeństwa dla tego rodzaju auta.

Certyfikat otrzymał model SD-03, który produkuje pochodząca z Tokio firma SkyDive. Prototyp został zaprezentowany w 2018 roku, a w ubiegłym roku odbył się pierwszy lot testowy. Model ten korzysta z 8 śmigieł i może się poruszać z maksymalną prędkością 48 km/h, jednak maksymalny czas przelotu nie jest zbyt długi – trwa około 10 minut.

Nie są to szczególnie imponujące osiągi, ale SkyDive pracuje nad udoskonaleniem swoich latających samolotów. Niewątpliwie będzie to potrzebne, bo firma zapowiada, że zamierza je wykorzystać jako podniebne taksówki i to już w 2025 roku. Latające samochody mogłyby rozwiązać problem korków w rejonie zatoki Osaka.

Póki co w modelu SD-03 jest tylko jedno miejsce – oznacza to, że gdyby firma zdecydowała się na wykorzystanie konkretnie tych aut w roli podniebnych taksówek, byłyby one kierowane autonomicznie.

A takie rozwiązanie wciąż wzbudza pewne opory pasażerów. Możliwe jednak, że latające samochody zostaną rozbudowane tak, by zmieściło się w nich więcej pasażerów i kierowca. SkyDive z pewnością będzie także musiało popracować nad kabiną – w modelu SD-03 jest ona otwarta, co naturalnie nie jest dostosowane do wszystkich warunków pogodowych.

Tekst: NS

MOTO