Kia Challenge, czyli tiktokerzy uczą jak kraść samochody

Koncern w końcu zareagował na viralowy sposób włamywania się do pojazdów obu marek, wprowadzając aktualizację oprogramowania antykradzieżowego.
.get_the_title().

W 2021 roku na TikToku zaczęły pojawiać się filmiki ukazujące szybki sposób na kradzież aut południowokoreańskiego koncernu. Wykorzystywany był do tego port diagnostyczny oraz kabel USB. ’Kia Challenge’ narodziło się w stanie Wisconsin, gdzie według amerykańskiego Institute for Highway Safety liczba kradzieży samochodów marki Hyundai-Kia wzrosła ponad 30-krotnie w stosunku do 2019 roku.

Z czasem modele Hyundai Accent oraz Kia Rio i Sportage stały się jednymi z najczęściej kradzionych aut w USA.

Właściciele koncernu nie mogli już dłużej zwlekać z reakcją. ’W odpowiedzi na rosnącą liczbę kradzieży naszych pojazdów Hyundai wprowadza bezpłatną aktualizację oprogramowania antykradzieżowego, aby uniemożliwić uruchomienie pojazdów z wykorzystaniem metody spopularyzowanej na TikToku oraz w innych mediach społecznościowych’ – informuje firma w oświadczeniu.

@negasi_enterprise999 #kia #challenge #breakin #trending #payattention #besafe ♬ original sound – Fari Negasi

W pierwszej kolejności nowy system ma zostać wprowadzony do modeli Elantra z roczników 2017-2020, Sonata z 2015-2019 i Venue z 2020-2021.

Właściciele pojazdów będą musieli udać się do dealerów marki Hyundai-Kia, aby zainstalować oprogramowanie.

Nowy system nie będzie jednak dostępny dla wszystkich modeli samochodów. ’Oprogramowania niektórych pojazdów z lat 2011-2022 bez immobilizerów silnika nie będą mogły zostać zaktualizowane’ – czytamy dalej w oświadczeniu. Firma zrekompensuje jednak właścicielom tych aut koszt zakupu blokady kierownicy. Aby dowiedzieć się, czy dany pojazd kwalifikuje się do instalacji oprogramowania, należy wejść na stronę hyundaiantitheft.com.

Zdjęcie główne: Rodolfo Quiros/Pexels.com
Tekst: OP

MOTO