Który kierowca F1 był najszybszy? Odpowiedź podała analiza telemetrii od 1983 roku

Formuła 1 to prawdziwa królowa sportów motorowych, absolutny creme de la creme wysokooktanowego motorsportu. Najlepsi kierowcy, nowatorskie bolidy i najsłynniejsze tory wyścigowe na świecie. Od początku przez F1 przewinęło się ponad 800 kierowców, lecz na kartach historii zapisze się tylko garstka.
.get_the_title().

Szefostwo Formuły 1 pokusiło się o stworzenie niezwykłego rankingu najlepszych kierowców F1 wszech czasów. Przy pomocy specjalnego algorytmu oraz terabajtów danych zbieranych przez telemetrię od 1983 roku wyłoniono dwudziestu najlepszych.

Oficjalna lista najszybszych kierowców F1 to dzieło specjalistów z Amazon Machine Learning Solutions Lab.

Rzetelność rankingu opiera się na specjalnym algorytmie, który pozwolił na porównanie czasów najlepszych okrążeń kwalifikacyjnych wśród elity kierowców. Komputery AWS przeanalizowały ogromne ilości danych, z których najstarsze pochodzą z 1983 roku. Podstawowym warunkiem dopuszczenia do startu w rankingu było uczestnictwo w przynajmniej pięciu sesjach kwalifikacyjnych. Ważnym czynnikiem był także wiek oraz to, czy zawodnik miał znaczącą przerwę w startach. Najtrudniejszym zadaniem dla algorytmu było znormalizowanie wszystkich zebranych danych, aby dokonać rzetelnego porównania kierowców z różnych ekip i epok.

Kto jest zatem najlepszym kierowcą w historii Formuły 1? To pytanie w dalszym ciągu będzie rodziło burzliwe dyskusje wśród fanów motoryzacji, jednak nazwisko, które znalazło się na pierwszej lokacie tego rankingu z całą pewnością zasługuje na wyróżnienie.

To Ayrthon Senna – utalentowany Brazylijczyk, który urodził się, aby się ścigać, startował w wyścigach, aby wygrywać i zakończył swoje życie, nie opuszczając toru.

Jego tragiczna śmierć w 1994 roku była dla ówczesnych władz Formuły 1 impulsem w kierunku zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa dla sportowców w trakcie wyścigów. Ayrthon na najwyższym stopniu podium stanął 41 razy i trzy razy zdobył mistrzostwo świata. Przez długi czas był rekordzistą pod względem liczby wywalczonych pole position – miał ich 65. Jego wynik poprawili do tej pory Michael Schumacher z wynikiem 68 (w roku 2006) i Lewis Hamilton, który wywalczył już 92 starty z pierwszej linii i na tym wyniku z całą pewnością nie poprzestanie. To właśnie oni zajęli drugą i trzecią lokatę rankingu.

Miejsce 18. klasyfikacji z pewnością zwróci waszą uwagę – wśród najlepszych znalazł się także Robert Kubica.

Polak zostawił w tyle Giancario Fisichelle oraz Alaina Prosta, którzy zamknęli zestawienie. Historia Roberta w Formule 1 była niczym kolejka górska. Obiecujący początek kariery został wstrzymany przez wypadek w trakcie jednego z rajdów we Włoszech. Pomimo przeciwności i dzięki ogromnemu wsparciu, zdołał usiąść za kierownicą bolidu po 6 latach przerwy.

Tekst: PM

MOTO