Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Marka Muji stworzy autonomiczne busy!

Autonomiczne pojazdy Muji mają być przystosowane do poruszania się w niemal dowolnych warunkach atmosferycznych.
.get_the_title().

Muji słynie ze swoich eleganckich, minimalistycznych akcesoriów, które są odpowiedzią na krzykliwy rynek i przeskalowanie potrzeb konsumenta. Niedawno japońska marka zaskoczyła nas rozszerzeniem swej oferty o mikro-domki. Okazuje się, że nie jest to jedyna niespodzianka, którą szykuje firma znana dotychczas z produkcji gadżetów i mebli. Muji, podobnie jak IKEA, przechodzi proces transformacji od producenta wyposażenia mieszkań do innowacyjnej technologicznie zaawansowanej firmy. Szwedzka marka we współpracy ze studiem projektowym Foam stworzyła jakiś czas temu koncept samochodów przyszłości „Spaces on Wheels”, które mają pomóc ludziom w wyobrażeniu sobie wnętrza samoprowadzących się samochodów (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Z kolei Muji we współpracy z pochodzącą z Finlandii firmą Sensible 4 rozwija właśnie projekt autonomicznego busa o nazwie Gatcha.

Pojazd ma być przystosowany do poruszania się w niemal dowolnych warunkach atmosferycznych.

Kwestią rozwiązań technologicznych zajmuje się studio Sensible 4.

Dotychczas intensywne opady deszczu, mgła czy śnieg uniemożliwiały korzystanie z autonomicznych pojazdów.

Z testów technologicznych wykonywanych w trudnych, arktycznych warunkach wynika jednak, że inżynierom odpowiedzialnym za projekt Gatcha udało się rozwiązać ten problem. We wnętrzu busa będzie się znajdować 10 miejsc siedzących i 6 stojących. Maszyna nie ma jasno zdefiniowanego przodu i tyłu, a opływowe kształty są jasnym nawiązaniem do eleganckiego designu spod znaku Muji. Pojazd ma zostać zaprezentowany w Helsinkach w marcu 2019 roku. Następnie czeka go kolejna faza testów – tym razem sprawdzi się on na terenie trzech fińskich miast, włączając się w ruch drogowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze busa Muji ruszą na drogi już w 2020 roku. – Zaawansowana technologia autonomicznej jazdy będzie mieć zastosowanie na obszarach wiejskich, gdzie malejąca populacja i starzenie się społeczeństwa powoduje problemy – mówi marka i ma nadzieję, że w przyszłości jej pojazd będzie wykorzystywany do transportu publicznego.

Źródło zdjęć: Muji

MOTO