Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Miejski Aston z 430-konnym silnikiem V8 i napędem na tył

Popis inżynierów Astona Martina zachwyci w wyścigu na szczyt wzniesienia w Goodwood.
.get_the_title().

Cygnet to najmniejszy model Astona, który powstał na bazie Toyoty iQ. Został zaprezentowany na genewskim salonie w 2010 roku, a produkcję zakończono trzy lata później. Mogłoby się wydawać, że samochód został zapomniany, bo nie wyróżniał się niczym szczególnym. Napędzany był niespełna 100-konnym silnikiem o pojemności 1,3 litra, a do prędkości 100 km/h rozpędzał się w 12 sekund.

Jeden z posiadaczy modelu Cygnet zapragnął tchnąć w niego nowe życie. W tym celu zgłosił się do dywizji Q Aston Martina i przedstawił im swoją koncepcję zamontowania w nim 430-konnego silnika 4,7 V8 z Astona Vantage S.

Patrząc na rozmiary nadwozia tego miejskiego autka, pomysł mógłby wydawać się absurdalny. Zmieszczenie olbrzymiej jednostki i skrzyni biegów w samochodzie o tak kompaktowym nadwoziu było nie lada wyzwaniem. Konstruktorzy musieli również dokonać konwersji napędu na tylne koła, a przede wszystkim sprawić by takie auto w ogóle dało się prowadzić. Komplikacji było mnóstwo, ale inżynierowie popisali się kreatywnością.

Baby Aston Vantage S ma napompowane nadkola i sporo odsadzone koła. Wloty na masce i układ wydechowy zakończony dwoma potężnymi końcówkami nie pozostawiają żadnych wątpliwości – ten mieszczuch to rozrabiaka!

Prace rozpoczęto od zainstalowania klatki bezpieczeństwa, a zawieszenie przeszczepiono z poprzedniej generacji modelu Vantage. Nie zapomniano o wydajnym układzie hamulcowym, który musi jakoś zatrzymać tę rakietę. Siedmiostopniowa skrzynia biegów pochodzi z Vantage S. W kabinie panuje wyścigowy klimat, a kierowcę i pasażera trzymają dwa sportowe fotele Recaro z czteropunktowymi pasami.

Umieszczony pod maską wolnossący silnik generuje 430 KM i 490 Nm, a gotowe do jazdy auto waży 1375 kg. Efekt? Katapulta do pierwszej setki w 4,2 sekundy i prędkość maksymalna 273 km/h.

Aston Martin Cygnet V8 to przykład talentu inżynieryjnego, dzięki któremu udało się zrealizować szaloną wizję. Samochód zachwyci zgromadzonych na tegorocznej edycji Goodwood Festival of Speed, który odbywa się w ten weekend.

 

Tekst: Krystian Kaleta
Zdjęcia: Aston Martin

MOTO