Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na Politechnice Śląskiej powstaje dom jak z filmów Sci-Fi. Będzie „połączony” z ciałem człowieka

Leonardo Lab to zautomatyzowanym dom, w którym śląscy naukowcy będą mogli przetestować inteligentne systemy stworzone z myślą o osobach starszych.
.get_the_title().

Dom do badań powstaje na Wydziale Inżynieri Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Na przestrzeni 40 metrów kwadratowych sprawdzane będą pomysły stworzone przez pracowników i studentów uczelni.

Leonardo Lab naszpikowany będzie zautomatyzowanymi rozwiązaniami podnoszącymi komfort starszych i schorowanych osób.

Źródło zdjęcia: apagroup.pl

Jednym z pomysłów jest automatycznie obniżana temperatura w momencie, kiedy pacjent zacznie się nadmiernie pocić. Muzyka relaksacyjna z kolei zostanie włączona, gdy „mieszkańcowi” podskoczy puls. Natomiast gdy ciśnienie zacznie spadać, łóżko ustawi się w pozycji Trandelberga, w której pacjent leży na plechach, a głowa znajduje się poniżej poziomu nóg. Stan zdrowia będzie analizowany poprzez gesty, mimikę, a nawet ruch gałek ocznych pacjentów. Interakcja z infrastrukturą domu będzie możliwa za pomocą gestów. Leonardo Lab sfinansowany przez APA Group będzie miejscem do przetestowania wielu pomysłów, a także rozwijania umiejętności studentów, dzięki planowanym zajęciom dydaktycznym.

Otwarcie Leonardo Lab już 20 lutego.

Tekst: KK
Źródło: Gazeta Wyborcza

MOTO