Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie lubisz parkować na mieście? Nowe Audi zrobi to za ciebie

Inteligentne systemy zastosowane w nowym Audi A5 Sportback znajdują wolne miejsce do parkowania i wykonują manewr praktycznie same.
.get_the_title().

Parkowanie na mieście jest jednym z najtrudniejszych zadań podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy, który w Polsce za pierwszym razem oblewa ponad 60 proc. zdających. Wielu kierowców przyznaje zresztą, że ma problemy z tym manewrem także po zdaniu egzaminu.

Na szczęście ta umiejętność staje się coraz mniej potrzebna, bo rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji i automatyzacji stosowane w najnowszych modelach sprawiają, że samochody parkują praktycznie same.

Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest dziś półautomatyczny asystent parkowania, który ogranicza rolę kierowcy do minimum oraz sprawia, że cały manewr przebiega szybko, sprawnie i bezstresowo.

Liderem we wprowadzaniu rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji i automatyzacji zwiększających bezpieczeństwo oraz komfort jazdy jest Audi. Świetnie widać to na przykładzie nowych modeli Audi A5 w wersjach Sportback oraz Cupe, które stanowią duży krok marki w stronę jazdy autonomicznej.

W nowych modelach zastosowano 'Audi parking system plus z asystentem parkowania’, który nie tylko ostrzega kierowcę przed znajdującymi się na drodze przeszkodami, ale także znajduje wolne miejsca parkingowe oraz automatyzuje proces parkowania prostopadłego i równoległego.

Od strony technicznej działanie asystenta parkowania opiera się na systemie czujników precyzyjnie monitorujących otoczenie wokół samochodu. 'Audi parking system plus z asystentem parkowania’ podczas mijania kolumny pojazdów szuka odpowiedniego miejsca do parkowania. Po jego znalezieniu asystent sam określa idealną trasę i płynnie parkuje samochód. Rolą kierowcy jest jedynie umiejętne sterowanie pedałem hamulca i gazu.

Dzięki temu jeden z największych problemów młodych (i nie tylko) adeptów motoryzacyjnych wrażeń może powoli odchodzić w niepamięć.

MOTO