Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwsza w historii cyfrowa tabletka zostanie podana pacjentom. Projekt budzi duże kontrowersje

W Stanach Zjednoczonych zatwierdzono pierwszą w historii cyfrową tabletkę. Pigułka posiada wbudowany czujnik monitorujący pacjenta.
.get_the_title().

FDA (Agencja Żywności i Leków) w ubiegłym tygodniu podjęła decyzję o zatwierdzeniu kontrowersyjnej tabletki. Abilify MyCite została stworzona przez japońską firmę Otsuka.

Tabletka posiada czujnik monitorujący pacjentów, który pozwala sprawdzać, czy przyjmują oni leki o właściwym czasie.

Sensor zbudowany z krzemu, miedzi i magnezu zbiera także inne dane m.in. dawkę przyjmowanego leku, tętno czy czas snu. Zebrane informacje mają być za zgodą pacjenta przekazywane lekarzowi. Pigułka została stworzona z myślą osobach cierpiących na schizofrenię czy inne poważne choroby psychiczne wymagające regularnego podawania leków.

Czujnik uruchamia się w momencie kontaktu z kwasem żołądkowym – wówczas wysyła sygnał do opaski zamocowanej na klatce piersiowej. Następnie za pomocą Bluetooth komunikat wędruje do aplikacji na telefonie.

Producenci zapowiadają, że nowy system ułatwi życie pacjentom.

Decyzja FDA wzbudza jednak kontrowersje, ponieważ, jak twierdzą komentatorzy, znacznie narusza prywatność pacjentów. Przeciwników martwią również hakerzy, którzy mogą przeprowadzać ataki na cyfrowe tabletki.

MOTO