Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przyszłość według Astona Martina – koncepcyjny model Lagonda All-Terrain

Lagonda to marka koncernu Aston Martin, którą reaktywowano z myślą o stworzeniu gamy luksusowych modeli z napędem o zerowej emisji. All-Terrain to jej drugi koncept stylistyczny. Producent zapowiada, że produkcja rozpocznie się już w 2022 roku.
.get_the_title().

Historia brytyjskiego przedsiębiorstwa Lagonda sięga początku dwudziestego wieku. Firma wytwarzała luksusowe samochody o nieprzeciętnych osiągach, a w 1947 roku została kupiona przez koncern Aston Martin. Pierwsza zapowiedź Lagondy w nowej odsłonie została zaprezentowana na ubiegłorocznym salonie motoryzacyjnym w Genewie jako model Vision Concept.

Koncepcyjny All-Terrain wyróżnia się futurystyczną sylwetką i wyrafinowanymi detalami. Ma w sobie coś pociągającego, co powoduje, że ma się ochotę wsiąść do jego okazałego wnętrza i doświadczyć podróży.

All-Terain ma napęd elektryczny, a akumulatory umieszczono w podłodze, dzięki czemu podwozie charakteryzuje duża sztywność. Pozwoliło to na całkowite usunięcie słupka B i zamontowanie drzwi otwieranych przeciwstawnie, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie.

W kabinie pasażerskiej znalazło się wiele śmiałych elementów designerskich i wysokiej jakości materiałów. W trybie jazdy autonomicznej dwa przednie fotele można obrócić tyłem do kierunku jazdy.

Boczne okna mają niewielką powierzchnię, ale światła w kabinie nie brakuje. Przednia szyba zachodzi daleko na dach, a nad drugim rzędem siedzeń umieszczono otwierane wraz z tylnymi drzwiami okna dachowe. Technologia jest ważną, ale subtelną częścią wnętrza. Mając na względzie minimalizm ukryto kratki wentylacyjne, czy głośniki, a także ograniczono liczbę ekranów.

Chociaż Lagonda All-Terrain jest jeszcze w fazie koncepcyjnej, to podjęto już kroki, by w perspektywie trzech lat rozpocząć produkcję. W walijskiej miejscowości St Athan powstaje obecnie zakład produkcyjny, który firma określa mianem „Home of Electrification”.

Prace nad wykończeniem nowoczesnej fabryki mają się ku końcowi, więc władze Astona Martina mówią już o początku nowej ery w historii marki, która zmieni sposób postrzegania luksusowego transportu.

Pojazdy spod szyldu Lagonda będą przestronne, doskonale wyposażone, innowacyjne, ekologiczne i autonomiczne. Jak podoba się Wam wizja przyszłości przedstawiona przez Brytyjczyków?


Tekst: Krystian Kaleta

Zdjęcia: Aston Martin

MOTO