Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn bez skutków ubocznych? Jest przełom w badaniach

Badacze pracujący nad antykoncepcją dla mężczyzn w końcu stworzyli tabletkę, która nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, a jej działanie całkowicie znika po 18 dniach. Środek nie był jednak jeszcze testowanych na ludziach.
.get_the_title().

Do tej pory jedyną dostępną antykoncepcją dla mężczyzn były prezerwatyw lub wazektomia. Wszystkie eksperymenty związane z hormonalnymi zastrzykami kończyły się silną reakcją skórną, wahaniami nastroju, a czasem także spadkiem liczebności plemników, co nie mijało nawet po roku od aplikacji takiego środka.

Mężczyźni, jednak nie wszystko stracone. Jest szansa na powstanie tabletek antykoncepcyjnych przeznaczonych dla waszych organizmów. Opublikowane w czasopiśmie naukowym Plos One szczegóły eksperymentów przeprowadzonych na makakach w Centrum Badań Oregon National Primate jasno wskazują, że środek EP055 hamuje zdolność plemników do poruszania się.

Dzieje się tak, ponieważ białko tworzące ich zewnętrzną warstwę zostaje uszkodzone pod wpływem działania substancji i wówczas znacząco maleje prokreacyjny potencjał plemników.

Plemniki małp były znacznie mniej ruchliwe przez około 30 godzin po wstrzyknięciu preparatu i nie wystąpiły w tym czasie żadne efekty uboczne.

18 dni później nie było już śladów po dawce. Oznacza to, że działania EP055 jest całkowicie odwracalne.

Minie pewnie trochę czasu zanim ten lek zostanie przetestowany na ludziach, ale powyższe wyniki badań dają nadzieję na to, że będzie on pierwszą niehormonalną i całkowicie bezpieczną antykoncepcją dla mężczyzn.

Źródło: dazeddigital

MOTO