Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tak robot samochodowy widzi świat. Niesamowite!

Sieć neuronowa Tesli opiera się na kamerach umieszczonych wokół auta, a także skomplikowanych algorytmach, które w ułamkach sekundy analizują na bieżąco sytuację na drodze. Co widzi robot Tesli?
.get_the_title().

W sieci można znaleźć filmy publikowane przez właścicieli Tesli, na których pokazane jest, jak autopilot uratował ich przed wypadkami drogowymi. Czy zastanawialiście kiedyś jak to w ogóle jest możliwe? To nagranie wyjaśnia nam kilka zasad działania sztucznej inteligencji opracowywanej przez zespoły Elona Muska.

Imponujące, prawda? Na filmie widać obraz wyłącznie z jednego ujęcia, a Tesla na bieżąco przetwarza obraz z aż sześciu kamer wokół samochodu. Elektronika nieprzerwanie monitoruje też pogodę i nawierzchnię, aby odpowiednio dobrać prędkość jazdy do przyczepności i długości drogi hamowania.

Sztuczna inteligencja ma setne części sekundy na odebranie, przeanalizowanie i przełożenie wniosków na konkretne działania.

Algorytm śledzi każdy obiekt i wszystkich uczestników ruchu, a także monitoruje ich prędkość oraz kierunek poruszania się. AI Tesli zostawia w tyle ludzkie predyspozycje przetwarzania tylu informacji w tak krótkim czasie. Oto kilka drogowych przykładów na to, że pod niektórymi względami roboty dorównały lub nawet prześcignęły już zdolności ludzi.

Tekst: Krystian Kaleta

MOTO