Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ten gość własnym teleskopem wyśledził Teslę Elona Muska w kosmosie. Jest nagranie

To jedyne kolorowe wideo, które rejestruje lot statku kosmicznego Tesla/FalconHeavy.
.get_the_title().

Astrofotograf Rogelio Bernal Andreo nakręcił krótki film, na którym widać 2-godzinny lot Tesli przez pole gwiazd – dokładnie milion kilometrów od powierzchni Ziemi. Być może będzie to jedyne takie nagranie tego statku w kosmosie. Dlaczego?

Kolejny raz statek Muska będzie na tyle blisko Ziemi, aby można było go zarejestrować, za około 90 lat – to oznacza, że kolejny twórca takiego filmu jeszcze się nawet nie narodził.

– Ósmego lutego szukałem efemeryd Roadstera, czyli listy pokazującej współrzędne statku kosmicznego przemieszczającego się z biegiem czasu – opowiada twórca filmu – Na szczęście NASA Jet Propulsion Lab, które produkuje efemerydy dla tysięcy niebiańskich obiektów, dodało roadstera do swojej listy. Szybko wygenerowałem efemerydy dla Tesli i zmapowałem je na aplikacji, której używam do sterowania mojego teleskopu. Efemerydy wskazywały, że Roadster będzie na niebie od 3 do 5:30 rano, zaledwie około 20 stopni od horyzontu, a moc świecenia będzie wynosić 17,5 w skali magnitudo. Nie były to może idealne warunki, ale uznałem, że zadanie jest wykonalne – dodaje.

Sami zobaczcie, jaki udało mu się uwiecznić lot Tesli w kosmosie.

Tekst: AR

MOTO