Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tesla Elona Muska leci na Marsa przy dźwiękach Bowiego

Najcięższa rakieta na świecie wystartowała wczoraj w stronę Marsa. Na jej pokładzie znajduje się Tesla odtwarzająca „Space Oddity” Bowiego.
.get_the_title().

Wczoraj wieczorem z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie po raz pierwszy wzbiła się w kosmos rakieta Falcon Heavy. To najcięższa z będących obecnie w użytku rakiet nośnych, ma wysokość równą 23-piętrowemu budynkowi. Wyprodukowała ją firma SpaceX należąca do Elona Muska. Start zaplanowano na wczoraj o 19:30 naszego czasu, następnie ze względu na warunki pogodowe przełożono go na 21:05.

Źródło zdjęcia: dezeen.com
Źródło zdjęcia: dezeen.com
Źródło zdjęcia: dezeen.com

Rakieta wzbiła się w górę o 21:45 przy dźwiękach piosenki „Life on Mars” Davida Bowiego.

Nieprzypadkowo, bo Falcon Heavy zmierza właśnie w stronę orbity Marsa.

Na pokładzie rakiety znajduje się nietypowy ładunek – czerwony kabriolet Tesla Roadster z manekinem w skafandrze kosmicznym w fotelu kierowcy.

Samochód odtwarza na ripicie inną piosenkę Bowiego, „Space Oddity”. Na Tesli znalazła się też specjalna wiadomość dla kosmitów o treści „Wykonane na Ziemi przez ludzi”.

Rakieta jest wyposażona w wiele kamer, dzięki czemu możemy obserwować widoki z lotu.

Tesla i manekin Starman w przestrzeni kosmicznej
Tesla i manekin Starman w przestrzeni kosmicznej
Tesla i manekin Starman w przestrzeni kosmicznej

Warto dodać, że rakiety, które towarzyszyły Falcon Heavy w pierwszej fazie lotu, pochodzą z recyklingu (już wcześniej wynosiły w kosmos ładunki – satelitę Thaicom 8 i statek Dragon, zaopatrujący stację kosmiczną). Po tym jak odseparowały się od głównej rakiety, wylądowały bezpiecznie na przylądku Canaveral.

Nie wszystko potoczyło się zgodnie z planem – dziś w nocy SpaceX poinformował, że nie udało się lądowanie trzeciej rakiety, która miała osiąść na platformie na oceanie.

Falcon Heavy ma dotrzeć do orbity Marsa już za pół roku.

Printed on the circuit board of a car in deep space

Post udostępniony przez Elon Musk (@elonmusk)

Źródło: The Guardian, Telegraph, TVN
Tekst: NS

MOTO