Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Toyota stawia na zero-emisyjną obsługę Olimpiady w Tokio

Nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Tokio zapamiętamy na długo. Japonia pokaże niespotykany dotąd festiwal technologii przyszłości.

.get_the_title().

Oficjalny partner Komitetów Olimpijskiego i Paraolimpijskiego, Toyota uchyliła rąbka tajemnicy, co szykuje na ten specjalny czas. To będą najbardziej innowacyjne Igrzyska w historii. Na ulicach Tokio pojawią się przede wszystkim prototypy, widziane do tej pory na halach targowych, samochody autonomiczne, które będzie można przetestować w nabrzeżnej dzielnicy Tokio i w okolicy portu lotniczego Hanenda. Do dyspozycji organizatorów, kibiców i turystów zostanie oddany stuprocentowo bezemisyjny transport publiczny.

Tokio, to jedno z wielu miast na świecie, które boryka się z problemem smogu. Kwestia przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w przestrzeni miejskiej bez wątpienia stała się tam jednym z priorytetów. W czasie Igrzysk, na drogach Tokio pojawią się wyłącznie pojazdy hybrydowe i elektryczne, zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, w tym pojazdy ułatwiające poruszanie się na krótkich dystansach tj. trójkołowe, zwinne i-Roady oraz znane już segway’e.

Organizatorzy Igrzysk otrzymają od Toyoty oficjalną flotę ponad 3000 samochodów osobowych, wyposażonych w najnowsze, niskoemisyjne jednostki napędowe i nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Znajdą się wśród nich zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi elektryczne sedany Mirai, samoładujące się auta hybrydowe i hybrydy plug-in oraz nowe modele elektryczne na baterie. Do dyspozycji organizatorów będą także zasilane wodorem miejskie autobusy Sora i wózki widłowe. Celem Toyoty i Komitetu Organizacyjnego jest osiągnięcie najniższego poziomu emisji oficjalnej floty w historii Igrzysk.

Według najnowszych prognoz licząca 15 milionów mieszkańców metropolia tokijska przyjmie podczas Igrzysk kolejne 15 milionów gości. Japonia ma być przykładem dla przyszłych Gospodarzy Igrzysk Olimpijskich, jak radzić sobie z nadmiernym zagęszczeniem ruchu oraz zanieczyszczeniem powietrza. Kolejne edycje wydarzenia sportowego będą miały miejsce w Pekinie w 2022 roku oraz Paryżu w 2024 roku.

Tekst: P.M.

MOTO