Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wojciech Jurkowski zaprojektował samochód przyszłości doceniony na świecie

Projekt studenta architektury z Krakowa to coś więcej niż futurystyczna linia.
.get_the_title().

Wojciech Jurkowski mieszka w Krakowie i jest studentem architektury, ale jego specjalnością są też projekty samochodów. Najbardziej znane koncepty Polaka to Mazda Grizzly oraz Maserati ZS3. Od wielu projektów aut opartych jedynie o design prace Jurkowskiego odróżniają się holistycznym podejściem do motoryzacji. Projektant nie tylko tworzy atrakcyjną karoserię, ale stara się również wpasować projekty w nowe trendy motoryzacji lub, jak w przypadku Maserati, osadzić je głęboko w tradycji marki. W rezultacie przygotowane rendery wykraczają poza charakter typowego konceptu.

Najnowszy projekt Polaka został zgłoszony do konkursu Michelin Challenge Design, który odbywa się pod hasłem „Mobility. Utility. Flexibility”. Celem konkursu jest prezentacja najświeższych idei związanych z motoryzacją. Przygotowany przez Jurkowskiego koncept to Renault Subtil. Wojciech Jurkowski zaznacza, że jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców współczesnych miast. Samochód jest bowiem pickupem, który dzięki swej specjalnej konstrukcji posiada wielorakie zastosowania.

Kluczowym elementem auta jest dach, który umożliwia zmianę charakteru auta. Wojciech Jurkowski wziął pod uwagę zarówno zastosowania związane z pracą zawodową, jak również cele stricte rekreacyjne. Dodatkowo samochód wpisuje się w nowoczesne trendy związane z elektryfikacją, bowiem posiada cztery silniki elektryczne. Jurkowski zakłada również pełną łączność ze smartfonem.

Ciężko wyrokować, jak potoczą się losy polskiego designera, jednak rozgłos, który zyskują jego projekty (o koncepcie Renault Subtil napisały m.in. tak znane serwisy jak Designboom i Highsnobity) pozwala stwierdzić, że już niedługo Wojciech Jurkowski zagości w dziale designu którejś z wielkich firm motoryzacyjnych.

MOTO