Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wziąłem udział w szkoleniu BMW Driving Experience doskonalącym technikę jazdy

W szkole jazdy BMW pod okiem profesjonalistów mogłem sprawdzić zachowanie samochodu w poślizgu i w bezpieczny sposób wykonać awaryjne hamowanie. Usłyszałem też mnóstwo pożytecznych porad, których zabrakło na kursie prawa jazdy. Ale to nie wszystko! Miałem też okazję zapoznać się ze wszystkimi najnowszymi modelami BMW, również tymi ponad 500-konnymi.
.get_the_title().

W tym roku ruch na drogach jest wyjątkowo duży. Po kilku miesiącach izolacji Polacy zaplanowali wypoczynek w kraju i ruszyli swoimi samochodami na różnego rodzaju wyjazdy. Podczas wzmożonego ruchu na drogach, dla bezpieczeństwa własnego, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu, warto podszkolić swoje umiejętności za kierownicą.

BMW już od ponad 40 lat podnosi kwalifikacje kierowców na całym świecie. W 2019 roku uruchomiona została polska szkoła BMW Driving Experience. W ofercie są cztery różne rodzaje kursów, które odbywają się w różnych lokalizacjach.

Na torach w Bednarach i w Modlinie organizowane są szkolenia Basic Compact oraz Basic Safety ukierunkowane na doskonalenie techniki jazdy. Odbywają się one z wykorzystaniem wszystkich modeli z gamy BMW. Z kolei na nowoczesnym torze Silesia Ring organizowane są szkolenia dla fanów adrenaliny i mocnych wrażeń z jazdy – M Intensive oraz dwudniowe M Perfection. Do dyspozycji kursantów jest cała paleta modeli BMW M, a program obejmuje między innymi naukę drifitu, manewry przy dużych prędkościach i elementy jazdy torowej.

Ja miałem przyjemność odbyć jednodniowy trening Basic Safety, podczas którego skupiliśmy się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i dynamiki. Flota pojazdów, które zostały oddane naszej grupie do dyspozycji, była imponująca – wystarczy wspomnieć choćby o takich modelach jak M850i, 750i czy M550d. Po części teoretycznej szkolenia dobraliśmy się w pary, a następnie wsiedliśmy do samochodów i ruszyliśmy na plac treningowy.

Każdy uczestnik ma możliwość poprowadzenia wszystkich dostępnych pojazdów, bo zmiany następują po każdym z ćwiczeń.

Najwięcej emocji dostarczyła mi próba opanowania auta w poślizgu nadsterownym. Wjeżdżając na płytę poślizgową, pneumatyczny „szarpak” rzucał tylną oś pojazdu w losowym kierunku, a zadaniem kierowcy było wyprowadzenie poślizgu. Dobry refleks to podstawa!

Oprócz tego ćwiczyliśmy też nagłą zmianę pasa ruchu, omijanie przeszkody z hamowaniem awaryjnym czy opanowanie podsterowności. Instruktorzy BMW Driving Experience udzielają mnóstwa pożytecznych wskazówek, których nie słyszy się na kursach prawa jazdy, a mają kluczowe znaczenie podczas prowadzenia samochodów. Ze szkolenia można dowiedzieć się chociażby, jak operowanie pedałem gazu podczas jazdy wpływa na przenoszenie ciężaru auta między osiami oraz jaki ma to wpływ na jego zachowanie. Poprawne ustawienie fotela i kierownicy, a także prawidłowa obserwacja drogi to z pozoru prozaiczne kwestie, które podczas wykonywania ćwiczeń okazują się być niezwykle istotne. Po kursie zdecydowanie większą uwagę przykładam do zabierania pozycji za kierownicą. By jak najlepiej zapanować nad samochodem, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które w poniższym filmie objaśnia Maciej Kopański – świetny instruktor szkoły jazdy BMW.

Podczas BMW Basic Safety Training można też własnymi zmysłami przekonać się jak niewielkie zwiększenie prędkości przekłada się na wydłużenie drogi hamowania na śliskiej nawierzchni. To może dać do myślenia. Ubolewam nad faktem, że kursy prawa jazdy nie obejmują chociaż krótkiego szkolenia na płytach poślizgowych – gdyby tak było, to na polskich drogach mogłoby być bezpieczniej. Na szczęście kierowcy sami coraz częściej czują potrzebę doskonalenia własnych umiejętności, mając świadomość tego, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmieniły się samochody, ich osiągi, a także systemy bezpieczeństwa, w które są wyposażone.

fot. BMW Driving Experience
fot. BMW Driving Experience

Niezależnie od tego, jak długi staż ma się za kierownicą i jakie przebiegi pokonuje się rocznie – każdy kierowca znajdzie na szkoleniu coś dla siebie i wyniesie z niego coś wartościowego. Trening Basic Safety to cały dzień pożytecznej zabawy. Owszem, koszt udziału w całodniowym kursie nie jest mały, ale moim zdaniem doświadczenie wyniesione z niego warte jest każdej wydanej złotówki. Jeśli zatem chcielibyście zrobić coś dla siebie, to wejdźcie na stronę bmw-drivingexperience.pl i wybierzcie odpowiedni kurs w dogodnym dla siebie terminie. Jeśli z kolei myślicie o sprezentowaniu takiego szkolenia miłośnikowi motoryzacji, to moim zdaniem jest ono dużo bardziej wartościowe niż popularne ostatnio vouchery na krótką przejażdżkę supersamochodem po torze wyścigowym. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale ja po paru minutach spędzonych za kierownicą Ferrari F430 na Torze Łódź miałem duży niedosyt. Po szkoleniu BMW Driving Experience wróciłem do domu naładowany pozytywną energią i z poczuciem, że sporo się nauczyłem. Naprawdę warto!

Tekst i zdjęcia: Krystian Kaleta

MOTO