Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zobacz, jak robot układa kostkę rubika w mniej niż… sekundę

No cóż, maszyna po raz kolejny zawstydziła człowieka.
.get_the_title().

Szybkie układanie kostki rubika to jeden z najlepszych sposobów na to, by zabłysnąć w towarzystwie, a nawet skraść serca jurorów w talent show, budząc jednocześnie w głowach audytorium pytanie: „ale… jakim cudem?”. Ludzki rekord to w tej chwili 4,74 sekundy i należy do Holendra Matsa Valka. Maszyna mocno go jednak zawstydziła, znacznie bardziej, niż niegdyś komputer Deep Blue Garry’ego Kasparowa w szachowej, wyrównanej, potyczce.

Czas, jaki był potrzebny robotowi do uporania się z kolorową łamigłówką zaklętą w sześcianie, wyniósł zaledwie 0,38 sekundy!

Za jego wyjątkowy „talent” odpowiadają Ben Katz i Jared Di Carlo, którzy zaimplementowali urządzeniu odpowiednie algorytmy i logiczne ciągi kolejnych ruchów, pozwalających na ułożenie kostki w tempie błyskawicy. Tak naprawdę trudno w ogóle dostrzec przesunięcia kolejnych pól gołym okiem, a wszystko staje się jasne dopiero przy spowolnieniu. Twórca kostki, Erno Rubik, z pewnością nie spodziewał się w chwili jej wynalezienia (zabawka liczy sobie już 44 lata), że będzie dało się z nią uporać w takim tempie. Sam przy pierwszym podejściu męczył się z nią ponoć przez miesiąc. Zobaczcie, jak radzi sobie robot:

fot. designboom
fot. designboom
fot. designboom
fot. designboom

Tekst: WM
Źródło: Designboom

MOTO