Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

38 proc. Europejczyków nie je już trzech posiłków dziennie

Budżet Europejczyków się kurczy, pojawia się coraz więcej problemów finansowych i rośnie lęk o przyszłość.
.get_the_title().

Europejski Barometr Ubóstwa i Niepewności Gospodarczej po raz drugi sprawdził, jak prezentuje się kwestia bezpieczeństwa finansowego Europejczyków. Wnioski z badania, w którym wzięli udział obywatele Niemiec, Włoch, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Portugalii, Serbii, Rumunii i Mołdawii, nie są wesołe.

Ponad połowa badanych twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat ich budżet się skurczył.

Spadła też ich zdolność zakupowa, co zmusiło ich do podejmowania trudnych wyborów finansowych. Połowa badanych sądzi też, że rosnące ceny i stojące w miejscu wypłaty doprowadzą do tego, że w najbliższym czasie znajdą się oni w trudnej sytuacji finansowej. Według Eurostatu już w 2021 roku wskaźnik zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym wśród obywateli UE wyniósł 21,7 proc.

fot. ec.europa.eu

29 proc. badanych określa swoją sytuację finansową jako niepewną, 56 proc. twierdzi, że jest zbalansowana, a tylko 15 proc., że dobra. Ponad połowa badanych zrezygnowała z korzystania z samochodu czy transportu publicznego ze względu na stan swoich finansów – 33 proc. zdarzyło się to w ciągu ostatniego półrocza. Niemal połowa (46 proc.) nie włączyła z tego powodu ogrzewania – 23 proc. w ciągu ostatnich 6 miesięcy, połowa pożyczała pieniądze od rodziny lub znajomych, a 37 proc. nie zdecydowało się na wizytę u lekarza czy zabieg – 16 proc. w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

38 proc. ankietowanych twierdzi, że nie jest już w stanie regularnie spożywać trzech posiłków dziennie (dla aż 16 proc. to codzienność), a tylko 42 proc. mówi, że nie musi ograniczać jedzenia.

Zaledwie 5 proc. badanych nigdy nie patrzy na ceny, robiąc zakupy, a 13 proc. nie chodzi do sklepów, w których są głównie towary w obniżonych cenach. 36 proc. nigdy nie rezygnuje z mięsa, a 52 proc. nie musi rezygnować z jedzenia, by nakarmić swoje dzieci. Niestety 11 proc. badanym zdarza się to regularnie. Do tego ankietowani martwią się, że najgorsze dopiero przed nimi. 62 proc. obawia się rosnących cen żywności, a niespodziewane wydatki i ceny gazu niepokoją aż 59 proc. ankietowanych.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Andre Taissin/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO