5 najdziwniejszych oznak tego, że jesteś inteligentny (wg badań naukowców)

Naukowcy (nie tylko amerykańscy) na podstawie badań sporządzili listę nietypowych oznak tego, że jest się inteligentnym. Wybraliśmy 5 najciekawszych, oto one.
.get_the_title().

Pisaliśmy ostatnio o tym, że naukowcy z University College London Medical School dowiedli, że inteligentne nastolatki częściej eksperymentują z marihuaną i alkoholem. To jednak nie jedyne dziwaczne badania, wiążące pozornie pozbawione znaczenia czynniki z wysoką inteligencją.

Zgodnie z efektem Krugera-Dunninga dowodem na inteligencje może być nawet to, że… nie wydaje ci się, że jesteś inteligentny (za te badania naukowców uhonorowano Antynoblem).

Jakie są pozostałe dowody? Sprawdźcie nasz przegląd 5 najciekawszych wyników.

1. Lubisz samotność

Naukowcy z Singapore Management University przeanalizowali dane z dużych badań z udziałem 15 tys. osób w wieku 18-28 lat, które przeszły także testy IQ. Okazało się, że osoby, które żyją w gęsto zaludnionych miastach są mniej szczęśliwe – niezależnie od wysokości ich ilorazu inteligencji. Przy osobach z wysokim IQ problemem były także spotkania towarzyskie. – Dla bardziej inteligentnych jednostek częstsza socjalizacja z przyjaciółmi wiąże się z doświadczeniem mniejszej satysfakcji z życia – napisali naukowcy.2. Nie udostępniasz w social mediach 'inspirujących cytatów’

Badania prowadzone na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie dowiodły, że podatność na 'pseudoinspirujące bzdury’ jest powiązana z poziomem inteligencji. W eksperymencie wzięło udział 845 badanych. Jego uczestnicy mieli za zadanie ocenić, jak bardzo dane sentencje są inspirujące. Rezultaty były bezlitosne dla bezkrytycznych fanów tzw. 'złotych myśli’.

Okazuje się, że ludzie, którzy dali się zwieść pseudoinspirującym sentencjom, odstawali poziomem inteligencji od pozostałych uczestników eksperymentu.

Ta grupa badanych była również bardziej podatna na teorie spiskowe, zjawiska paranormalne, oraz odznaczała się większą religijnością.

3. Jesteś leniwy

Od aktywności fizycznej wolisz leżenie na kanapie? Według naukowców z Florida Gulf Coast University to także może być dowód na inteligencję. Zbadano motywację poznawczą 80 ochotników i podzielono ich na dwie grupy – 'myślicieli’ oraz 'nie-myślicieli’. Następnie badacze przez tydzień monitorowali ich aktywność fizyczną. Ochotnicy przydzieleni do grupy 'myślicieli’ znacznie chętniej stawiali na rozrywki umysłowe, podczas gdy 'nie-myśliciele’ nudzili się szybciej i wybierali aktywność fizyczną.

4. Nie wierzysz w Boga

Religijni ludzie są mniej inteligentni od ateistów. Naukowcy z University of Rochester pod wodzą profesora Mirona Zuckermana przeanalizowali wyniki 63 badań przeprowadzonych na przestrzeni lat.

Okazało się, że aż w 53 przypadkach występuje negatywny związek między wiarą w Boga a inteligencją.

Dlaczego? – Centralny motyw to założenie, że wierzenia religijne są irracjonalne, niezakotwiczone w nauce oraz niemożliwe do przetestowania, a więc nie odpowiadają ludziom inteligentnym, którzy 'wiedzą lepiej’ – wyjaśniają naukowcy.

5. Masz chore poczucie humoru

Osoby, które lubią chore dowcipy cechuje wyższa inteligencja werbalna i niewerbalna – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego. 159 badanym pokazano pokręcone żarty rysunkowe, a potem zbadano ich inteligencję za pomocą testów. Okazało się, że osoby, które lubią chore dowcipy są nie tylko inteligentniejsze, ale także lepiej wyedukowane i mniej agresywne.

SPOŁECZEŃSTWO