Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Badania sugerują, że kobiety rzadziej podejmują ryzyko, bo częściej myślą o stracie

To mężczyźni częściej niż kobiety zakładają firmy i inwestują na giełdzie.
.get_the_title().

Ekonomiści, psychologowie i biolodzy postanowili podjąć współpracę w celu sprawdzenia czy prawdopodobieństwo podejmowania ryzyka jest takie same u kobiet i u mężczyzn. Naukowcy zapytali uczestników badania, jak postrzegają swoją przyszłość finansową. Sprawdzili również ich reakcje na negatywne i pozytywne zmiany w dochodach gospodarstw domowych. I tak w przypadku np. inwestycji na giełdzie respondenci oceniali prawdopodobieństwo poniesienia straty finansowej oraz to, jak poważne będą tego konsekwencje.

Okazało się, że kobiety są zwykle bardziej ostrożne i mniej ryzykują.

Ta cecha wpływa na ich życie, szczególnie w odniesieniu do kariery i zarobków. Skąd ta różnica? Badania dowiodły, że kobiety są bardziej wrażliwe na ból związany ze stratą. Naukowcy podkreślają, że od każdej zasady są oczywiście wyjątki i rzeczywiście jest wiele kobiet, które zachowują się bardziej ryzykownie niż przeciętny mężczyzna. Badanie dotyczy jednak wartości średnich.

Unsplash.com

Chris Dawson z Uniwersytetu w Bath wykorzystał dane psychologiczne dotyczące ponad 13 tys. mężczyzn i kobiet w Wielkiej Brytanii zebrane na przestrzeni 20 lat. Sprawdzał ich podejście do ryzykownych zachowań, ocenę prawdopodobieństwo utraty czegoś oraz to jak bolesna, według badanych, będzie ta strata.

Kobiety częściej niż mężczyźni skupiały się na możliwości straty finansowej.

Uważały też, że potencjalna strata finansowa będzie bardziej odczuwalna i bolesna. Z tego powodu ryzykowały rzadziej. Ciekawe jest też to, że gdy respondenci zostali zapytani o to, jak widzą swoją sytuację finansową za rok, mężczyźni byli znacznie bardziej optymistyczni. Może to być związane z ich nadmierną pewnością siebie co do własnych umiejętności w miejscu pracy, co niejednokrotnie udowodniły poprzednie badania.

Różnice w podejściu do ryzyka mogą częściowo wyjaśniać, dlaczego kobiety rzadziej zakładają biznesy i dlaczego rzadziej zajmują wysokopłatne stanowiska kierownicze.

Tekst: MZ

SPOŁECZEŃSTWO