Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz mieć szczęśliwe życie? To niepotrzebne!

Dobre życie nie musi być ani szczęśliwe, ani pełne znaczenia.
.get_the_title().

Jak wygląda dobre życie? Każdemu na dźwięk tego pytania staje przed oczami coś innego. Jedni marzą o gromadce dzieci, psie i domu pod miastem, a tymczasem inni chcieliby skoncentrować się na szeroko pojętej działalności wolontariackiej. Filozofowie starożytnej Grecji używali terminu 'eudajmonia’, który oznaczał stan pełnego i racjonalnie uzasadnionego zadowolenia i satysfakcji z własnego życia. I tak jak dobre życie dla każdego jest czymś innym, tak każdy z nas inaczej widzi eudajmonię.

Jednak mówiąc o dobrym życiu, zawsze mamy na myśli jedną z dwóch ścieżek: szczęście i sens.

Dwójka naukowców – Shige Oishi, profesor psychologii na University of Virginia i Erin Westgate, asystentka profesora psychologii na University of Florida – postanowiła rozprawić się z tą dychotomią. Zarówno szczęśliwe, jak i pełne sensu życie oparte jest w dużej mierze na stabilizacji.

Jednak czy bez tego da się osiągnąć dobre życie? Zadając sobie to pytanie, para naukowców wzięła pod lupę temat życia bogatego z perspektywy psychologii. To takie życie, które charakteryzuje się ciekawymi doświadczeniami, a nowości i złożoności towarzyszą głębokie zmiany w perspektywie. Tego typu bogactwo mogą dam nam choćby studia za granicą, dzięki którym poznamy inną kulturę, zmiana ścieżki kariery czy kontakt ze sztuką.

Oishi i Westgate przeprowadzili trzy ankiety wśród ponad 1,3 tys. studentów i odkryli, że bogactwo psychologiczne jak najbardziej da się oddzielić od sensu i znaczenia. Aby wieść bogate życie, nie potrzebujemy w gruncie rzeczy ani szczęścia, ani zabawy, ani – tym bardziej – pieniędzy.

Co najważniejsze, bogate życie nie wyklucza cierpienia – chodzi bowiem o znalezienie wartości w tym, jak doświadczenie kształtuje twoje rozumienie siebie i otaczającego cię świata.

Nie wszystko musi iść gładko, a trudne doświadczenia także są wartościowe. To bardzo istotne w niestabilnych czasach, gdy na horyzoncie wciąż rysują się kolejne kryzysy.

Krótko mówiąc, jeśli mówimy o dobrym życiu, powinniśmy zmienić perspektywę. Koncepcja psychologicznie bogatego życia otwiera drogę do dobrego życia także tym osobom, którym z różnych powodów było pod górkę i nie odczuwają specjalnego szczęścia czy sensu.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO