Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chińska firma zapłaci swoim pracownikom za to, żeby mieli dzieci

500+ po chińsku.
.get_the_title().

W Chinach trwa kryzys demograficzny – w ubiegłym roku wskaźnik urodzeń spadł z 7,52 do 6,77 na tysiąc mieszkańców. To najmniej w historii.

Wraz z wysoką liczbą zgonów zaowocowało to tym, że populacja państwa skurczyła się o 850 tys. Tak źle nie było od lat 60.

Szerzej na temat problemów demograficznych Chin pisaliśmy tutaj. Jedno z największych internetowych biur podróży, Trip.com, które ma siedzibę w Chinach i zatrudnia 32 tys. osób, ma pomysł, jak temu zaradzić. Zaproponowany przez nie pomysł przywodzi na myśl program 500+. Program pomocy finansowej, którego łączna wartość wyniesie 1 mld juanów, czyli ok 140 mln dolarów, ma zachęcić pracowników firmy do posiadania dzieci.

fot. unsplash.com

Osoby, które pracują w Trip.com od co najmniej 3 lat, otrzymają premię w wysokości 10 tys. juanów (ponad 1,3 tys. dolarów), gdy urodzi im się dziecko. Tę samą kwotę będą otrzymywać co roku, aż dziecko ukończy 5 lat.

Firma zamierza więc przeznaczyć na jedno dziecko pracownika 50 tys. juanów, czyli prawie 7 tys. dolarów.

Wprowadzając ten nowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem, chcemy zapewnić wsparcie finansowe, które zachęci naszych pracowników do zakładania lub rozwijania rodzin bez uszczerbku dla ich celów i osiągnięć zawodowych – mówi prezes wykonawczy Trip.com James Liang. Program wsparcia dla rodzin wszedł w życie wraz z początkiem lipca.

Podobne rozwiązania wprowadzane są także w innch chińskich firmach – QiaoYin City Management oferuje bonus w wysokości 100 juanów (prawie 14 tys. dolarów) za trzecie dziecko, a Dabeinong Technology 90 tys. juanów (ponad 12 tys. dolarów) za trzecie, 60 tys. za drugie i 30 tys. za pierwsze dziecko. Pozostaje tylko pytanie, czy tego rodzaju wysiłki przyniosą zamierzony skutek w obliczu niepewności ekonomicznej, zmieniających się norm dotyczących płci i rosnących kosztów życia i edukacji.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO