Co zrobić, gdy znajomy ciągle nie oddaje pożyczanych od nas pieniędzy?

Odpowiada absolwentka Harvard Business School i założycielka Institute Sarita – szkoły dobrych manier.
.get_the_title().

Jeżeli nie jesteśmy asertywni, przyjaźnienie się z osobą, która nieustannie się u nas zapożycza, może okazać się kosztowne. Według Sary Jane Ho, gospodarz netflixowego programu Mind Your Manners oraz autorki książki o tym samym tytule, konfrontacja z takim znajomym jest po prostu nieunikniona.

W pierwszej kolejności powinno się po przyjacielsku przypomnieć. Możemy wysłać SMS-a lub zapytać o pieniądze osobiście – mówi Ho.

Następnie można dać przyjacielowi kilka dni na zwrot, ponieważ nie zawsze będzie zdolny od razu oddać nam wyznaczoną kwotę – dodaje ekspertka. – Jeśli przez kolejne miesiące nadal będzie ignorować nasze prośby, można śmiało powiedzieć, że nie planuje zwrócić pieniędzy.

pożyczanie pieniędzy/fot. Karolina Grabowska, pexels.com
fot. Karolina Grabowska/pexels.com

Sara Jane Ho uznaje takie sytuacje za okazję do nauki. Choć pieniędzy możemy nie dostać z powrotem, zyskujemy jednak przydatną wiedzę na temat danej osoby, którą będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

Ho radzi, by zawsze pożyczać tylko tyle, ile jesteśmy gotowi stracić.

Mój ojciec zawsze powtarzał mi dwie rzeczy. Po pierwsze, nie bądź ani pożyczkobiorcą, ani pożyczkodawcą – podsumowuje Ho.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO