Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coraz więcej firm monitoruje swoich pracowników przy użyciu AI

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ujawnia, że jedynie połowa pracowników wie o wykorzystywaniu przez pracodawców technologii do kontrolowania ich podczas pracy.
.get_the_title().

Według badania przeprowadzonego przez Top10VPN, stronę analizującą działania prywatnych sieci, między marcem 2020 a czerwcem 2023 roku popyt na oprogramowania do nadzoru pracowników wzrósł aż o 54 proc. Jak się okazuje, pracownicy odczuwają już negatywne skutki tych praktyk.

32 proc. ankietowanych świadomych wykorzystywania AI określa swój stan zdrowia psychicznego jako przeciętny lub zły.

Z badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika również, że zdaniem 45 proc. pracowników to właśnie miejsce pracy ma główny i negatywny wpływ na ich samopoczucie. Dodatkowo aż 81 proc. z nich czuje, że sposób monitorowania pracy jest nieprzyzwoity.

pracownik /Vojtech Okenka, pexels.com
fot. Vojtech Okenka, pexels.com

Sztuczna inteligencja, którą wykorzystują pracodawcy, potrafi śledzi momenty zalogowania i wylogowania pracowników z systemu i monitorować z kim się komunikują i co dokładnie piszą.

Według ekspertów rozwój tych technologii zwiększy napięcie w relacjach między pracownikami a ich przełożonymi.

Kiedy pracujący czują, że pracodawcy się o nich nie troszczą lub im nie ufają, wykazują mniej zaangażowania w pracę oraz obniżają swoją wydajność – podsumowuje Leslie Hammer, profesor na Oregon Health & Science University.

Zdjęcie główne: ThisIsEngineering/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO