Coraz więcej firm monitoruje swoich pracowników przy użyciu AI

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ujawnia, że jedynie połowa pracowników wie o wykorzystywaniu przez pracodawców technologii do kontrolowania ich podczas pracy.
.get_the_title().

Według badania przeprowadzonego przez Top10VPN, stronę analizującą działania prywatnych sieci, między marcem 2020 a czerwcem 2023 roku popyt na oprogramowania do nadzoru pracowników wzrósł aż o 54 proc. Jak się okazuje, pracownicy odczuwają już negatywne skutki tych praktyk.

32 proc. ankietowanych świadomych wykorzystywania AI określa swój stan zdrowia psychicznego jako przeciętny lub zły.

Z badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika również, że zdaniem 45 proc. pracowników to właśnie miejsce pracy ma główny i negatywny wpływ na ich samopoczucie. Dodatkowo aż 81 proc. z nich czuje, że sposób monitorowania pracy jest nieprzyzwoity.

pracownik /Vojtech Okenka, pexels.com
fot. Vojtech Okenka, pexels.com

Sztuczna inteligencja, którą wykorzystują pracodawcy, potrafi śledzi momenty zalogowania i wylogowania pracowników z systemu i monitorować z kim się komunikują i co dokładnie piszą.

Według ekspertów rozwój tych technologii zwiększy napięcie w relacjach między pracownikami a ich przełożonymi.

Kiedy pracujący czują, że pracodawcy się o nich nie troszczą lub im nie ufają, wykazują mniej zaangażowania w pracę oraz obniżają swoją wydajność – podsumowuje Leslie Hammer, profesor na Oregon Health & Science University.

Zdjęcie główne: ThisIsEngineering/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO