Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coraz więcej kobiet jest otwartych na randki z młodszymi mężczyznami. Dlaczego?

Relacje romantyczne starszych kobiet i młodszych mężczyzn to rosnący trend.
.get_the_title().

Duża różnica wieku w związkach od dawna jest wytykana i piętnowana. Kobiety, które decydują się na relacje z młodszymi mężczyznami, nie od dziś nazywane są 'pumami’, co sugeruje, że niczym drapieżniki rzucają się na niewinne (młodsze i słabsze) ofiary. Jednak społeczne normy dynamicznie się zmieniają i okazuje się, że coraz więcej osób jest za tym, żeby celebrować miłość niezależnie od wieku partnerów.

Na TikToku kobiety otwarcie mówią o błędnych przekonaniach na temat umawiania się z młodszymi mężczyznami.

Badania pokazują, że panie z większą otwartością niż kiedyś podchodzą do potencjalnej relacji z młodszym mężczyzną. 81 procent umówiłoby się z kimś o 10 lat młodszym. Natomiast prawie 90 procent mężczyzn jest zainteresowanych randkami z osobą o 10 lat starszą. Co właściwie oznacza ta tendencja?

Trenerka relacji, Aileen Santos, tłumaczy, że rosnąca akceptacja związków między starszymi kobietami i młodszymi mężczyznami jest częścią rosnącej ogólnej akceptacji dla różnorodnych związków. Trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach. – Nie mówimy o nieletnich facetach. Relacje, które powinniśmy normalizować, to zdrowe relacje między dorosłymi – mówi Santos.

Shelby Deeter/Unsplash

Ekspertka dodaje, że relacje starszych kobiet i młodszych mężczyzn nie są zjawiskiem nowym, jednak do tej pory był to temat tabu. Możliwe, że z powodu postępu technologicznego i z zakresu zdrowia teraz kwestionujemy ustalone kiedyś normy, bo obecnie nie mają zastosowania i podstaw. Starzenie się jest już innym procesem niż kiedyś. Łatwiej zachować wygląd i zdrowie, a problemy zdrowotne często nie są przeszkodą do prowadzenia aktywnego życia.

Inną poważną przeszkodą, z którą musiały się mierzyć pary, w których partnerka jest starsza, była kwestia rozrodcza. Dzięki zamrażaniu komórek jajowych i matekom zastępczym nawet to można przezwyciężyć.

Oczywiście to, co przyciąga ludzi do siebie, zależy od wielu czynników i niekoniecznie jest związane z wiekiem. Eksperci podkreślają jednak, że starsze kobiety doceniają w młodszych kandydatach energię, zróżnicowane zainteresowania, otwartość i większą elastyczność w poglądach i zachowaniach. Młodsi mężczyźni coraz częściej szukają w partnerkach dojrzałości.

Jeśli dwoje dorosłych wejdzie w tego rodzaju związek, pomimo świadomości, że staną przed wyzwaniami społecznymi, to jest bardziej prawdopodobne, że tak naprawdę opierają się na wielu przemyśleniach, prawdziwej miłości, gotowości i pragnieniu zbudowania relacji z solidnym fundamentem – wyjaśnia Aileen Santos.

Tekst: AC
Zdjęcie: Oziel Gómez/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO