Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Cześć Ciało, czyli ciała prawda o dojrzewaniu’: rusza kampania wspierająca dojrzewające dzieciaki

Jak mówić i skąd czerpać wiedzę o pierwszej miesiączce, wyglądzie penisa, piersi, pryszczach i wahaniach nastroju? Cześć Ciało to bezpieczna, edukacyjna przestrzeń w Internecie, 
stworzona by rozmawiać o dojrzewaniu, ciele i emocjach.
.get_the_title().

Jaki kolor powinna mieć krew z miesiączki? Co zrobić, kiedy strasznie się pocę? Mam nierówne piersi. Czy to normalne, że penis się odchyla? Pryszcze – wyciskać czy nie? Nie jest jasne skąd brać wiedzę, nie wiadomo co jest ok. Dlatego właśnie powstało Cześć Ciało – Fundacja założona przez Olgę Kwiecińską i jednocześnie bezpieczna przestrzeń w Internecie, w której nastolatki i ich opiekunowie znajdą wsparcie.

W Cześć Ciało kilkunastu lekarzy i ekspertów — pediatrów, dermatologów, ginekologów, urologów, dietetyków i psychologów — w krótkich filmikach odpowiada na pytania.

To opcja i dla tych, którzy dojrzewają, dla rodziców, starszego rodzeństwa czy opiekunów, którzy chcą im podpowiedzieć coś sensownego. Fundacja postawiła na ekspertów, dopasowane do realnych potrzeb osób w okresie dojrzewania treści oraz ciekawej i angażującej formy przekazu. Dzieci nie mają wiedzy, potrzebnego wsparcia w chwili, gdy zmienia się wszystko – wygląd, zapach, samopoczucie, skóra i toną w morzu tabu, obaw i wstydu. Sięgają do Internetu, trafiając na treści dla dorosłych i do kolegów, których wiedza jest równie mizerna.

Prawie co druga osoba w Polsce nie rozmawiała o miesiączce w domu rodzinnym, a 77% badanych dziewczynek szukało informacji o okresie w Internecie.

W akcji Fundacji wzięło udział kilkadziesiąt gwiazd – podzielili się swoimi doświadczeniami z okresu dojrzewania. Po to, żeby wszystkim przeżywającym je dziś, powiedzieć: 'Hej, też tam byliśmy. Pogadajmy’.

Język opisujący dojrzewanie jest nieoswojony. Istnieje język medyczny, erotyczny, infantylizujący, ale żaden z nich nie jest na tyle neutralny, żeby dać komfort potrzebny do rozmowy. Przez ten lingwistyczny dyskomfort omijamy ważne tematy. Uciekamy w eufemizmy. A rzeczy bez swoich nazw równie dobrze mogłyby nie istnieć.

Fundacja Cześć Ciało powstała po to, by zapewnić wszystkim w okresie dojrzewania powszechny dostęp do rzetelnej, dobrze podanej wiedzy. Po to, aby lepiej rozumieć siebie, swoje potrzeby i otaczający ich świat. Powstała wielka baza wiedzy i digitalowa platforma, która będzie kompleksowym i przyjaznym przewodnikiem po dojrzewaniu. Cześć Ciało mówi zrozumiałym językiem i odczarowuje, zamiast zawstydzać. Zwyczajnie o tym co ważne.

Treści są przygotowywane we współpracy z ekspertami w formie krótkich video i infografik. Cześć Ciało działa na TikToku, Instagramie, YouTubie.

7 sekcji porusza ważne zagadnienia: budowa i różne wydzieliny naszych ciał; dojrzewanie – pomocnik przetrwania; pryszcze i pielęgnacja; miesiączka, okres, menstruacja wszystko wokół niej; nasze emocje i nastroje; odżywianie i używki; gwiazdy też dojrzewają. Po więcej wiedzy można zajrzeć do biblioteki filmów na kanałach social mediowych i na stronę www. Kolejnym krokiem będą zapowiadane live’y z ekspertami.

źródło: informacja prasowa

 

SPOŁECZEŃSTWO