Czy istnieje ’idealny’ sposób na rodzicielstwo? Odpowiadają psychologowie

Książka Lauren B. Quetsch i Tima Cavella ujawnia tajniki udanego rodzicielstwa, na które składa się sześć elementów.
.get_the_title().

Wiele poradników opiera się na nauce i powszechnie znanych mądrościach. Uniwersalne rady, które mają pomóc w staniu się idealnymi rodzicami, często nijak mają się do realiów.

Według pary psychologów rozwiązaniem problemu i zarazem najważniejszą część rodzicielstwa jest nauczenie się nawiązywania relacji z dziećmi.

To długoterminowe zadanie – mówi Tim Cavell – Chodzi tu o zarządzanie relacją z dzieckiem, a nie o kierowanie jego zachowaniem. W Good Enough Parenting: A Six-Point Plan for a Stronger Relationship With Your Child Quetsch i Cavell wyróżnili sześć najważniejszych filarów, które kształtują kontakt między rodzicami i dziećmi.

Ojciec z synkiem /Kelli McClintock, unsplash.com

W ich skład wchodzi ustalanie celów, dbałość o własne zdrowie, tworzenie rodzinnej wspólnoty, wzajemna akceptacja, dochodzenie do porozumienia oraz naprowadzanie dziecka. Jednak nie należy się spodziewać, że natychmiast po wcieleniu tych zasad w życie problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Filary działają długofalowo, pomagając rodzicowi skupić się na stworzeniu wyjątkowej relacji z potomstwem.

Dzięki temu dziecko czuje się również docenione oraz niezależne.

Nie chodzi więc o to, żeby znać się na rodzicielstwie – podsumowuje Cavell. – Trzeba wiedzieć, jak zbudować tę ważną relację.

Zdjęcie główne: Tanaphong Toochinda/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO