Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy już czas, by zakończyć związek? Znaki, które na to wskazują

Czasem trudno jest podjąć decyzję o rozstaniu, ale nie warto też za wszelką cenę tkwić w związku.
.get_the_title().

Nie każde uczucie trwa wiecznie. Z drugiej strony decyzja o rozstaniu bywa niezwykle trudna – w końcu zainwestowaliśmy emocje i czas w uczucie, które koniec końców nie wypaliło. Dlatego wiele osób ją odwleka. Istnieje jednak kilka znaków, które stanowczo wskazują na to, że już pora zakończyć związek. Oto one:

Zaufanie zostało nadszarpnięte i nie da się go odbudować

Często przyczyną nadszarpnięcia zaufania jest niewierność i romanse. Niekiedy da się je odbudować – choćby dzięki terapii par. Ale nie zawsze – czasem nawet ciężka praca pod okiem doświadczonego terapeuty nie daje pożądanego skutku.

Tymczasem wzajemne zaufanie jest jednym z fundamentów udanego związku.

Jeśli więc nie da się go odbudować, to dobry znak, że pora się rozstać.

Macie inne cele i marzenia

Tożsame cele i marzenia także są istotną częścią wspólnego życia. Niekiedy zdarza się jednak tak, że coś się rozjechało, choć przez długi czas zmierzaliśmy w tym samym kierunku, a innym razem różnice, które pojawiły się już na samym początku, nie są już dłużej do pogodzenia. Bo na przykład mamy inne poglądy na wspólne mieszkanie, założenie rodziny czy – ogólnie mówiąc – przyszłość. Niekiedy kompromis jest dobry, ale generalnie nie warto odkładać swoich marzeń na półkę, czekając aż druga osoba zmieni zdanie. Może tego nie zrobić, a my zostaniemy z poczuciem straconej szansy.

fot. Everton Vila / źródło: unsplash

Uczucie się wypaliło

Tak naprawdę rozstanie nie musi mieć konkretnego powodu.

Warto ufać swojej intuicji.

Czujesz, że już nie wkładasz w związek całego serca? Często zastanawiasz się nad tym, jak by to było, gdybyście się rozstali? To wystarczająco dobre powody, by podjąć decyzję o rozstaniu. Być może, kiedy już do niego dojdzie, przyczyny, które doprowadziły do zakończenia związku, staną się dla ciebie jasne.

Czujesz coś do kogoś innego

Jesteś w monogamicznym związku, ale czujesz, że twój umysł zajmuje ktoś inny? Nie musi nawet dojść do zdrady, bo samo zainteresowanie inną osobą jest dobrym dowodem na to, że nie czujesz się dobrze w tym związku. Może to już pora, żeby go zakończyć, zanim zaczniecie się krzywdzić?

Odczuwasz samotność

Czujesz, że partner cię nie docenia? Może jest niedostępny emocjonalnie? A może masz wrażenie, że między wami jest ściana i choć starasz się i starasz, próbując ją zburzyć, to nic z tego? W takich sytuacjach może pomóc terapia par, jednak istotna jest także praca nad sobą i chęć zmiany. Jeśli partner tego nie ma, a ty dalej odczuwasz samotność w związku, to dobry powód, by się rozstać.

Oczywiście znaków, które wskazują na to, że już pora zakończyć związek, jest znacznie więcej.

Przede wszystkim jest nim przemoc – i fizyczna, i psychiczna. Patologiczna zazdrość, kontrola i ciągła krytyka to kolejne czerwone flagi. A może trwasz w tej relacji, bo pamiętasz o tym, że kiedyś było jakoś fajniej? Nie warto żyć przeszłością. Ciągłe rozstawanie i schodzenie się to też nie jest dobry znak, podobnie jak tkwienie w relacji wyłącznie z lęku przed samotnością.

Zdjęcie główne: Kelly Sikke/Unsplash
Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO