Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy narcystyczne zachowanie może być dobre?

Terapeuci tłumaczą, jak narcystyczne cechy pomagają niektórym z nas w budowaniu poczucia własnej wartości.
.get_the_title().

Narcyzm to zaburzenie, które charakteryzuje brak empatii, mała samoświadomość oraz wysoki poziom arogancji. Osoby nim dotknięte często fantazjują o władzy, wierzą, że są wyjątkowe i wymagają od innych szczególnego traktowania, manipulując przy tym ludźmi. Jednak według terapeutki Jessiki MacNair narcystyczne cechy mogą mieć też pewne plusy.

Wielu z nas ma skłonności narcystyczne, nie powodując przy tym problemów – mówi ekspertka.

MacNair twierdzi, że narcystyczne cechy mogą wykorzystać osoby, które borykają się ze stanami lękowymi. – Niektóre z tych zachowań, jeśli nie występują się w nadmiernej ilości, mogą zapewnić podstawę do nabycia większej pewności siebie. Dodatkowo pomagają uczyć się wyznaczania granic oraz mówienia innym ’nie’ – mówi terapeutka.

narcystyczne zachowanie /Hian Nguyan, pexels.com
fot. Hian Nguyan, pexels.com

Eksperci zakładają, że narcystyczne zachowania mogą przydać się przede wszystkim w środowisku zawodowym, gdzie wzmocnią asertywność.

Przypominają jednak, że nasilenie się tych cech w szybki sposób jest szkodliwe.

Korzystanie z pojedynczych zachowań może nam pomóc. Kiedy jednak przekroczymy próg pomiędzy asertywnością a obelgami, złością i manipulacją, nasz narcyzm przybierze formę w pełni toksycznego zaburzenia – podsumowuje Jessica MacNair.

Zdjęcie główne: Jill Wellington/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO