Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy obecność robotów w pracy sprawia, że pracownicy są mniej produktywni?

Dowodzą tego najnowsze badania.
.get_the_title().

Naukowcy z Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego przeprowadzili specjalną symulację na grupie wybranych pracowników – mieli oni ocenić pod kątem defektów wykonanie płytki drukowanej. Połowie z nich powiedziano, że robot o imieniu Panda wcześniej zdążył już ją sprawdzić. Następnie badani ocenili swój wkład pracy w przydzielone zadanie.

Okazało się, że osoby, które wiedziały, że robot sprawdził już płytkę, przykładały mniejszą wagę do samodzielnego wyłapywania defektów.

Według badaczy współpracujący z robotami mają częściej wykazywać tzw. ’próżniactwo społeczne’. Jest to pojęcie opisujące sytuacje, gdy jednostka wkłada mniejszy wysiłek podczas pracy w zespole w porównaniu do samodzielnie wykonywanych zadań. Produktywność ma wtedy spadać, ponieważ pracownicy nie czują pełnej odpowiedzialności za to, co robią.

robot /fot. Possessed Photography, unsplash.com
fot. Possessed Photography/ unsplash.com

Jedna z autorek badania, Dietlind Cymek, podkreśla jednak, że symulacji nie można w pełni porównywać do prawdziwego życia.

Uczestnicy nie pracowali bezpośrednio ze wspomnianym robotem i wiedzieli, że są obserwowani w ramach badania.

Według niemieckich naukowców występowanie próżniactwa społecznego może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego w przyszłości będzie ono jeszcze dogłębnie analizowane.

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO