Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Deweloper zbuduje w Polsce osiedla tylko dla bezdzietnych

Trochę głośno, nie? Płacz za ścianą nie daje ci zasnąć? Krzyki z ogródka sąsiada uniemożliwiają ci niedzielny relaks przy szklance ciepłego mleka i filmie dokumentalnym o ośmiornicy? Jeden deweloper pragnie temu zaradzić – zbuduje mieszkania dla singli i bezdzietnych par.
.get_the_title().

Krakowski deweloper Ekotektura planuje zbudować kompleks domów szeregowych, w których nie będą mogły mieszkać dzieci.

Domy będą przeznaczone jedynie na wynajem, nie na sprzedaż, aby inwestor miał kontrolę nad tym, kto tam mieszka.

Budowane będą z myślą o komfortowym życiu aktywnych par, których często nie ma w domu. Deweloper tłumaczy jednak, że decyzja nie została podyktowana chęcią stworzenia jakiejś enklawy dla bezdzietnych, lecz kwestią metrażu. Ograniczenia działki uniemożliwiają zapewnienie na osiedlu placów zabaw, prywatnych ogródków czy wózkowni, stąd pomysł, aby inwestycję skierować do bezdzietnych. Deweloper zaznacza więc, że nie chodzi tu o dyskryminację, lecz uczciwy komunikat dla rodziców, że na nowym osiedlu będzie im niewygodnie.

Pod postem na stronie facebookowej deweloper odpowiedział też na pytanie, co zrobić, gdy parze urodzi się dziecko. ’Na pewno wtedy rodzice znajdą sobie przytulniejsze gniazdko’ – brzmi odpowiedź.

W Polsce takie dedykowane osiedle to nowość, lecz np. w Stanach Zjednoczonych jest już wieloletnim trendem – chodzi o tzw. common interest community, czyli osiedla dla osób, które łączy styl życia.

Oprócz osiedli dla bezdzietnych istnieją też osiedla dla bardziej aktywnych, dla seniorów itp. Przejście tego trendu do Polski jest naturalne, spadająca dzietność sprawia, że grupa bezdzietnych konsumentów staje się coraz ważniejsza na rynku. Z racji powiększającej się z roku na rok grupy seniorów powstanie osiedli im dedykowanym też nie będzie czymś niespodziewanym.

Zdjęcie główne: Ekotektura

Tekst: Miron Kądziela

SPOŁECZEŃSTWO