Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego bogaci przyjaciele proszą o zwroty nawet najmniejszych kwot?

Osoba, która wie, że ma wyższe dochody niż jej znajomi, w wielu przypadkach czuje się odizolowana lub ‘inna’ – twierdzi ekspertka.
.get_the_title().

Założycielka Sudden Money Institute, Susan Bradley, doradza klientom, którzy nagle i niespodziewanie zdobyli dużą ilość gotówki. Wielu z nich zmaga się z przekonaniem, że przyjaciół zawdzięczają jedynie zdobytym pieniądzom.

Bradley twierdzi, że z tego powodu ludzie posiadający więcej pieniędzy często mają kłopoty z hojnością.

Nie chcą, żeby ich wykorzystywano i nie chcą czuć, że znajomi spotykają się z nimi tylko ze względu na kwoty na ich koncie bankowym – mówi Bradley. – Posiadanie większej ilości pieniędzy oznacza większe skupienie się na relacjach transakcyjnych.

pieniądze/Fot. Karolina Grabowska, pexels.com
Fot. Karolina Grabowska/pexels.com

To prawda, że wraz ze wzrostem dochodów wzrasta koncentracja na relacjach transakcyjnych. Następnie przeradzają się one w relacje, które powinny mieć charakter wspólnotowy – komentuje Hal Hershfield, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles Anderson School of Management. – Załóżmy, że się przeprowadzasz. Jeśli próbujesz zaoszczędzić pieniądze, możesz poprosić o pomoc kilku przyjaciół. Ta przysługa jest przykładem relacji wspólnotowej.

Jeśli jednak zarabiasz wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić za przewóz swoich rzeczy, to doświadczenie staje się transakcyjne – dodaje badacz.

Z czasem osoby te zaczynają postrzegać cały świat w ten sposób, co przenika również do ich przyjaźni – podsumowuje Hershfield.

Zdjęcie główne: Lukas/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO